Handlovčania stratili pätnásťbodové vedenie

06.10.2018

Dnes bolo na programe prvé kolo basketbalovej Eurovie mužov, v rámci ktorého sa odohrali úvodné tri zápasy sezóny 2018/2019. Najväčším ťahákom bol duel v Handlovej, kde domáci Baník hostil úradujúceho majstra z Levíc. Stretnutie malo pre domácich nádych symboliky, pretože pred päťdesiatimi rokmi po prvý raz vstúpili do Československej najvyššej súťaže.

Favoritom pred úvodným rozskokom boli hostia, no začiatok zápasu toto konštatovanie absolútne vyvrátil. Domáci začali bez rešpektu a po prvej desaťminútovke viedli nad zaskočeným majstrom 24:12. V druhej štvrtine sa síce podarilo Patriotom znížiť, no na veľkú prestávku odchádzali domáci so sedembodovým vedením 42:35.

Handlovčania absolútne nezvládli tretiu štvrtinu a prehrali ju vysoko 12:28. Levičania vysadli na koňa a deväťbodové vedenie im stačilo v poslednom dejstve už iba kontrolovať. Baníci sa ešte v samom závere dotiahli na tri body 72:75, no na zvrat to nestačilo. Plný bodový zisk si Patroti postrážili a po divácky atraktívnej štyridsaťminútovke zvíťazili 77:72.

Povedali po zápase:

Peter Torda, tréner Handlovej: "Po výbornom vstupe do zápasu, kedy sme plnili to, na čom sme sa dohodli, prišla na mojich hráčov kríza. Po príchode hosťujúceho Krajčoviča na palubovku, sa hra Levíc diametrálne zmenila. My sme neboli schopní nadviazať na výkon z prvého polčasu. Určite nám nepridala ani trojka v poslednej sekunde prvého polčasu, ktorá dala Leviciam impulz na zvrat. Vôbec sme nezvládli vstup do druhej polovice zápasu. Náš rozohrávač nebol schopný organizovať hru a zo sedembodového vedenia, sme upadli do deväťbodového mínusu. V závere sme sa ešte snažili zápas otočiť, ale vďaka nedisciplínovanosti niektorých hráčov to už nebolo možné."

Michal Čekovský, hráč Handlovej: "Začali sme veľmi dobre a dostali sme Levice pod tlak. Tento fakt podtrhuje výsledok prvej štvrtiny, ale aj polčasový výsledok. Zápas sa zlomil v tretej štvrtine, kedy sme odišli vo všetkých ukazovateľoch a ku koncu sa nám už nepodarilo otočiť a zvíťaziť. Myslím si ale, že diváci videli dobrý zápas."

Teo Hojč, tréner Levíc: "V Handlovej sme očakávali ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Odohrali sme veľmi zlý prvý polčas. Handlová bola najmä v prvom polčase nepríjemným súperom, našťastie veľká prestávka nám pomohla. V druhej polovici sme boli agresívnejším tímom, čo nám napokon prinieslo víťazstvo."

Boris Bojanovský, hráč Levíc: "Handlová má podstatne lepší tím ako v predchádzajúcej sezóne. Zápas začala veľmi dobre a priznám sa, že nás poriadne zaskočila. V druhom polčase sme ale začali hrať svoju hru a zápas sme zvrátili a priviedli do víťazného konca."

Body za Handlovú: Skouen 20, Hoferica 14, Čekovský 13, Goodwin 10, Novysedlák a Petráš po 6, Tresač 3

Body za Levice: Gačeša 20, Tomič 12, Bojanovský, Žiak a Katura po 9, Krajčovič 8, Davis 6, Alexander 4

Konečný stav: 72:77

Štvrtiny: 24:12, 18:23, 12:28, 18:14

Trojky: 26/5 - 20/5

TH: 12/9 - 21/18

Doskoky: 35 - 31

Fauly: 19 - 21