Handlovčania majú za sebou úvodný zápas Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy. V 114. Hornonitrianskom derby podľahli Prievidzi v Niké aréne o osem bodov.

pd_haZápas otvoril prvými dvoma bodmi Cameron Wright v drese Handlovej. Na druhej strane však odpovedal Richard Körner, ktorý okamžite vyrovnal na 2:2. Prvé tri minúty zápasu boli dosť vyrovnané a ani jedno z mužstiev si nevypracovali väčší bodový náskok. Handlovčania sa vo vedení ocitli ešte v tretej minúte, po úspešne premenenej trojke Luboša Striu, avšak v Prievidzskom drese bol takisto spoza trojokového oblúka úspešný Marko Batina. Cameron Wright ešte vyrovnal na 9:9, no od tohto momentu sa handlovským „baníkom“ nedarilo dostať loptu do koša. Svoje ďalšie body zaznamenali až v šiestej minúte, keď opäť Wright znížil 11:14, po čom opäť prišiel trojminútový výpadok. Domáci svoj náskok postupne zvyšovali a po prvej štvrtine už vyhrávali 25:18.

V druhej štvrtine obom tímom trvalo, kým sa im začalo strelecky dariť. Prievidžania sa však veľmi rýchlo dostali do svojej hry a opäť začali svoj náskok zvyšovať a už v 13. minúte vyhrávali o jedenásť bodov. Handlovčanom sa ešte podarilo znížiť na rozdiel šiestich bodov, domáci im však nedovolili viac sa priblížiť a opäť svoje vedenie zvýšili. Dve minúty pred koncom prvého polčasu už zverenci Lubomíra Růžičku prehrávali o 14 bodov. Opäť sa im však podarilo znížiť manko a po prvých dvoch štvrtinách napokon prehrávali o deväť bodov, 38:47.

Aj po výmene strán to na prievidzskej palubovke vyzeralo podobne ako počas prvého polčasu. Handlovčanom sa predovšetkým nedarilo strelecky, a aj keď si dokázali vypracovať dobrú pozíciu, lopta sa im väčšinou z koša vykrútila. Handlovským basketbalistom sa aj v tretej perióde podarilo nakrátko znížiť náskok domácich, ktorí ho však opäť zvýšili a do poslednej časti hry sa vstupovalo za stavu 67:54 pre domácich. Záverečná štvrtina bola jediná, ktorú Handlovčania vyhrali, a to v pomere 14:9. „Baníkom“ sa pritom až v 37. minúte podarilo trojkou Neša Miloševiča znížiť náskok domácich pod desaťbodovú hranicu. V priebehu ďalších minút sa stav na ukazovateli nemenil, keďže ani jednému z tímov sa neradilo strelecky sa presadiť. Najbližšie body zaznamenal až Dramičanin, ktorý premenil tri zo štyroch trestných hodov. Potom však Handlovčania opäť zaútočili spoza trojkového oblúka a Cameron Wright znížil minútu pred koncom na 66:74. Do konca zápasu sa podarilo skórovať už len dvom hráčom. V prievidzskom drese to bol Andre Jones, ktorý sa postavil na čiaru trestných hodov a oba svoje pokusy premenil. Za Handlovú to bol zase Nešo Miloševič, ktorý 27 sekúnd pred koncom upravil skóre na konečných 68:76. Handlovčania tak Prievidzi nakoniec podľahli o osem bodov. Ich najbližší súperom bude Inter Bratislava, ktorý už v stredu, 12. októbra, privítajú na domácej palubovke.

BC Prievidza – MBK Handlová 76:68 (25:18, 22:20, 20:16, 9:14)

Prievidza: Jones 24, Dramičanin 13, Batina 8, Körner 6, Dowell 5 (Miljanič 7, Giles 6, Jašš 5, Ihring 2)

Handlová: Sedmák a Wright 16, Thompson 12, Stria 8, Zejak 2 (Miloševič 14, Haviar a Jelínek 0

TH: 21/16 – 17/13, Trojky: 6 – 7, Fauly: 24 – 21

Povedali po zápase pre basketliga.sk:

Miljan Čurovič (tréner Prievidze): „V situácii akej sa nachádzame, je víťazstvo najdôležitejšie. Stále nepoznáme skutočnú silu tohto družstva. Tím má veľkú silu, ale ešte stále sa zohrávame, takže najpodstatnejšie sú pre nás víťazstvá. Verím, že sa každým zápasom budeme zlepšovať a zoznamovať.“

Mário Ihring (hráč Prievidze): „Zápas bol vyrovnaný. Handlovčania zahrali dobrý zápas, ale myslím, že sme si zaslúžili vyhrať. Nepadlo mi zopár striel, ale určite to nie je vec, ktorou by som sa mal trápiť. Treba ísť ďalej, vážiť si minutáž a v ďalšom zápase to bude všetko fajn. Zápas som si užil.“

Lubomír Růžička (tréner Handlovej): „Gratulujem domácim k víťazstvu, myslím, že je zaslúžené. My sme sa dostávali do dobrých pozícii, no miestami sme to nedotiahli. Je to však o zohratosti, myslím, že pôjdeme hore. V Prievidzi bola skvelá atmosféra a diváci videli dobrý zápas. I keď sme prehrali o osem bodov, svojim hráčom chcem poďakovať. Myslím, že keď budeme pokračovať v štýl akom trénujeme, môžeme byť v slovenskej extralige zaujímavým súperom. Odraziť sa určite budeme môcť v prístupe, hráči mali dobre nastavené hlavy, pretože iba tak to môžeme dotiahnuť tam, kde chceme.“

Ondrej Haviar (hráč Handlovej): „Derby tu dlho nebolo. Hralo sa v super atmosfére. Bol to bojovný zápas, v ktorom padlo trochu menej bodov. Z našej strany bol horší prvý polčas. Súper nám odskočil na desať bodov a tak to v podstate aj skončilo. V druhom polčase sme sa nedokázali dotiahnuť, čo je škoda.“