svit-handlova-36V piatok odštartovalo v našej najvyššej basketbalovej súťaži prvé kolo štvrťfinálových bojov Play Off. Handlovčania cestovali do Svitu, kde sa postavili veľmi ťažkému súperovi a to domácej Iskre. Baníci odohrali úvodné dve stretnutia s jediným klasickým pivotom, napriek tomu siahali už v piatok po senzačnom víťazstve. O to ich ale obral banskobystrický arbiter Doušek, ktorý v záverečných sekundách predviedol výkon, nie hodný ani rozhodcu v najnižších mládežníckych súťažiach. Smačkovci sa tak vrátili spod Tatier sklamaní. V žiadnom prípade ale nerezignovali a nepríjemný zážitok, o ktorom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, ich môže motivovať k postupu medzi elitnú štvorku súťaže.

Už v prvej štvrtine piatkového štvrťfinálového duelu Handlovčania domácich poriadne zaskočili. Napriek tomu, že sa museli vysporiadať s absenciou pivotov Radenkoviča a Vuletiča, sa do medveďov poriadne zahryzli. V úvode sa presadzovali najmä zo stredných a väčších vzdialeností. Ich ofenzívne ladenú hru podporovala agresívna obrana a po úvodnej desaťminútovke svietil na ukazovateli stav 20:20. V druhom dejstve sa síce podarilo domácim odskočiť na rozdiel jedenástich bodov 37:26, no po veľkej prestávke prišlo zmŕtvychvstanie našich basketbalistov.  V druhom polčase mali jasne navrch, keď tretiu periódu  zvíťazili 15:11 a štvrtú 23:16. Za stavu 64:64 sa stretnutie prehúplo do predĺženia a napätie v Iskra Aréne sa dalo krájať. Aj v predĺžení baníci o svoj úspech bojovali, no proti prvému prekvapeniu štvrťfinálového kola, bol rozhodca Tomáš Doušek. Ten jediným verdiktom pochoval nádeje našich basketbalistov. Pred koncom duelu odpískal nezmyselný faul pivotovi Vojtekovi, ktorý učebnicovo zaclonil domáceho Channelsa a odobral Baníkom loptu. Tomuto scestnému verdiktu predchádzal úspešný trojbodový pokus vynikajúco hrajúceho Veličkoviča. Jeho trojku Doušek neuznal a jediným hvizdom sa dopustil dvoch neuveriteľných chýb, ktorými daroval víťazstvo domácim. To spečatil na 71:69 súčasne s klaksónom  Tyrrone McNeal.

Je až neuveriteľné, že na zápasy Play Off sú delegovaní rozhodcovia, ktorí podliehajú domácej atmosfére a obrovskej neznalosti oficiálnych pravidiel basketbalu. Tomáš Doušek nielenže basketbalový klub z hornej Nitry poškodil, ale zmaril niekoľkotýždňovú tvrdú prácu hráčov, trénera a realizačnému tímu. Veríme, že za svoj hvizd bude niesť následky, aj keď nám to víťazstvo v tak dôležitom stretnutí nevráti. Za našu prehru vo vyhranom zápase nesie veľký podiel viny tiež prvý arbiter stretnutia Zdenko Zubák, ktorý mal celú situáciu ako na dlani, no strach z reakcie domácich mu nedovolil Doušekov amatérsky a zákerný verdikt zmeniť. K situácií sa zbabelo a alibisticky postavil aj technický komisár Stanislav Suja a tak sa po prvom štvrťfinálovom zápase tešil z darovaného víťazstva domáci Svit.

Po záverečnom klaksóne, traja arbitri v šedých dresoch zbabelo utiekli v doprovode ochranky do šatne a ani po pol hodine od konca zápasu do nej nevpustili členov vedenia handlovského basketbalu, ktorí mali v úmysle celú situáciu konfrontovať. Aj týmto sa usvedčili z vedomého poškodenia handlovského Baníka a už zajtra podnikne manažment MBK prvé kroky, ktoré by mali viezť k riešeniu piatkového pochybenia rozhodcov.

SVIT (3.) – HANDLOVÁ (6.) 71:69 pp

(20:20, 17:6, 11:15, 16:23 – 7:5)

ISKRA: McNeal 20, Channels 9, Jankovič 9, Berkis 4, Hrkač 4 (Jackson 17, Findura 8, Knutson 0, Míčka 0)

Tréner: R. Jugo

MBK BANÍK: Djurišič 24, Veličkovič 17, J. Vojtek 14, Mrviš 7, Štorcel 3 (Bridgewaters 2, Radenkovič 2, Haviar 0, Židzik 0)

ROZHODCOVIA: Zubák, Lamoš, Doušek

V sobotnej odvete mali od prvej do poslednej sekundy suverénne navrch zverenci trénera Juga, ktorí v tomto prípade potvrdili úlohu favorita. Smačkovci rezignovali prakticky už po polčase, ktorý prehrali 39:56. Druhá polovica sa dohrávala pod dominantnou taktovkou medveďov. Tí po štyridsiatich minútach deklasovali baníkov 98:65. Ťažko povedať, či sa pod včerajší skrat Handlovej podpísal piatkový incident zo záveru stretnutia, no zeleno-čierni sa už od zajtra budú pripravovať na domáce víkendové odvety, v ktorých by chceli vyrovnať stav štvrťfinálovej série na 2:2.

SVIT (3.) – HANDLOVÁ (6.) 98:65

(30:25, 26:14, 19:8, 23:18)

STAV SÉRIE 2:0

BK ISKRA: McNeal 20, Channels 12, Berkis 12, Jankovič 10, Hrkač 2 (Knutson 14, Findura 9, Jackson 8, Míčka 6, Hrabčák 4, Dratva 1)

MBK BANÍK: Djurišič 12, Mrviš 10, Veličkovič 7, Štorcel 5, J. Vojtek 1 (Bridgewaters 19, Haviar 5, P. Vojtek 4, Ridzoň 2, Židzik 0)

• Jednoducho – bravó! :)

• Sú to úbožiaci,ktorí to robia len pre svoj biznis.Kto dá viac vyhráva,bez ohľadu na všetko čo musia kluby urobiť,aby liga vôbec bola a mal kto v nej hrať,to ešte aj tí chrapúni ničia!A účasť komisárov je len tiež pre zárobok vyslúžilim neschpopným bývalým rozhodcom.Načo ich vôbec trpíme v halách,keď vidia neprávosti a nič!!! Je mi z toho smutno,ale asi by už pomohlo,keby niektorý rozhodca dostel za svoj „výkon“poriadnu nakladačku a asi by si rozmysleli vedome škodiť.Za to čo vykonala tá Bystrická sviňa,si zaslúži v živote len to najhoršie.Hanbi sa ty obluda!!!