_MG_9203

Autor: Pavel Procner, Foto: Tomáš Rázga

Výsledky odvetných štvrťfinálových stretnutí

Basketbalisti handlovského MBK majú za sebou odvetné zápasy prvého kola vyraďovacej časti play off. Tretie štvrťfinálové vystúpenie proti sviaťanským medveďom zvládli síce na výbornú, no vo štvrtom ťahali za kratší koniec. Cestu do semifinále si poriadne skomplikovali a novopečený víťaz Slovenského Pohára má k dispozícií už dva brejkbaly. Svit sa v nastávajúcu sobotu bude usilovať o premenenie toho prvého v domácej Iskra Aréne. Naši basketbalisti síce zbrane nezložili, no ich postupové ambície strácajú reálne kontúry.

V piatkovom zápase sa ujali vedenia hneď v úvode Podtatranci a mierne vedenie kontrolovali takmer celú štvrtinu. V jej závere sa predsa len podarilo baníkom vyrovnať a prvá desaťminútovka, ktorej stav bol 22:22 naznačila, že do biela odeté handlovské hľadisko bude svedkom ďalšieho vyrovnaného súboja. Druhé dejstvo odštartovali šnúrou 5:0 hostia a ujali sa vedenia 27:22. Na to zareagoval domáci kormidelník Ľudovít Smačko, siahnutím po oddychovom čase. Ten Handlovčanom pomohol a po návrate na palubovku, nasadili na súpera agresívnu osobnú obranu. S ňou si zverenci trénera Juga nevedeli dať rady a takmer štyri minúty vôbec neskórovali. Naopak, inkasovali trinásť bodov v rade a tri minúty pred koncom polčasu, prehrávali sedembodovým rozdielom 28:35. Handlovčania si tento náskok udržali a po úvodnej dvadsaťminútovke svietil na ukazovateli stav 48:41.

Tretie dejstvo malo veľmi vyrovnaný priebeh, Podtatrancom sa v ňom ale podarilo sedembodové manko zmazať. Handlovčania v týchto momentoch zahadzovali množstvo pokusov a na doskoku mali prevahu basketbalisti Svitu. Nepresnosti domáceho celku hostia trestali rýchlymi protiútokmi a posledná štvrťka začínala za stavu 66:66. Handlovčania vedeli, že ak sa chcú ešte udržať v hre o postup medzi elitnú štvorku súťaže, musia svoj herný prejav diametrálne zmeniť a preto sa do „medveďov“ opäť poriadne zahryzli. Po štyroch minútach hry viedli desaťbodovým rozdielom 78:68 a zaskočenému súperovi nedovolili vrátiť sa do stretnutia. Víťazstvom 100:89 znížili stav štvrťfinálovej série na 1:2, no stála pred nimi ešte jedna dôležitá úloha a to obhájiť piatkové víťazstvo vo štvrtom vzájomnom stretnutí.

To bolo na programe v sobotu a prvé minúty naznačili, že sa to Handlovčanom podarí. Svit strelil v priebehu úvodných piatich minút iba štyri body a baníci sa ujali vedenia 14:4. Výborná obrana a premieňanie brejkov, zabezpečili Handlovčanom štvrtinové vedenie 22:14. Domáci ale na začiatku druhej periódy vybuchli a ľahkými stratami dali príležitosť Podtatrancom zmazať osembodové manko. Tí sa ponúknutej príležitosti chytili všetkými desiatimi, keď do útoku zavelil troma trojkami v rade Míčka. Po jeho presných strelách zacítili hostia šancu na úspech a ich náskok rapídne narastal. Tretiu časť zvíťazila Iskra 29:12 a pred záverečnou desaťminútovkou svietil na ukazovateli stav 48:72. V závere sa síce Handlovčania snažili o zvrat, no premotivovaný Svit si pohodlné vedenie kontroloval. Po štyridsiatich minútach si basketbalisti spod Tatier víťazstvom 91:71, zabezpečili druhý štvrťfinálový brejkbal a séria sa za stavu 3:1 sťahuje opäť pod ich koše.

Po sobotnom zápase netajil sklamanie ani kapitán handlovského MBK Tomáš Mrviš, ktorý ale chce na nešťastný zápas čo najskôr zabudnúť a zabojovať o predĺženie štvrťfinálovej série. „V piatok sme zvládli svoju úlohu tak, ako sa na tím ktorý chce pomýšľať na medailové úspechy patrí. Žiaľ o včerajšku to povedať nemôžem. V tretej štvrtine sme nepochopiteľne poľavili a to nás pripravilo o triumf v najdôležitejšom zápase sezóny. Ja ale hlavu zložiť v žiadnom prípade nemienim a sila nášho tímu sa ešte len ukáže. Veď ako sa hovorí bič plieska na konci a ja verím, že z postupu do semifinále sa budeme tešiť práve my“, skonštatoval kapitán MBK Tomáš Mrviš.