Tomáš Mrviš: „Najväčšou motiváciou sú naši fanúšikovia“Po pondelkovej predohrávke medzi Interom Bratislava a Nitrou pokračovala Basketbalová Slovakšport.tv extraliga mužov troma zápasmi, v ktorých Levickí Patrioti zaknihovali prvé domáce víťazstvo, keď na domácej palubovke pohodlne zvíťazili nad Spišiakmi 104:86, Komárno potvrdilo úlohu domáceho favorita a s prehľadom porazilo Prievidzu 85:67
a basketbalisti handlovského Baníka sa postarali o prvé prekvapenie v extraligovom ročníku 2013/2014, kedy pod Urpínom ukradli po víťazstve 73:70 banskobystrickému ŠKP plný bodový zisk.

Od úvodu stretnutia mali taktovku pevne pod kontrolou domáci basketbalisti, ktorí sa už v piatej minúte dostali do štrnásťbodového vedenia 19:5 a nič ani len nenaznačovalo, že by mohli mať zverenci trénera Doušeka s nevýraznou Handlovou väčšie problémy. O tom svedčil stav prvej desaťminútovky, po ktorej Bystrica vyhrávala o jedenásť bodov, 27:16.

Domáci odštartovali druhú štvrtinu opäť lepšie a v jej štvrtej minúte siahal za stavu 34:20 po oddychovom čase kormidelník zeleno-čiernych Ľudovít Smačko. Po ňom sa jeho zverenci vrátili na palubovku ako vymenení a trinásťbodovou šnúrou, počas ktorej dovolili domácim zaznamenať iba štyri body, zmazali štrnásťbodové manko a na veľkú prestávku odchádzali za stavu 41:36.

Po veľkej prestávke sa Handlovčanom povzbudeným výkonom zo záveru prvej polovice, podarilo v priebehu piatich minút vyrovnať stav na 46:46. Až do záveru tretej časti sa tímy striedali vo vedení a diváci na banskobystrických Štiavničkách boli svedkami vyrovnaného a nervydrásajucého basketbalu, v ktorom sa pred záverečným dejstvom dostali do tesného vedenia 55:54 basketbalisti handlovského Baníka.

Posledná štvrtina nemala až do záveru stretnutia jasného favorita a o víťazovi sa rozhodovalo do jej posledných sekúnd, ktoré zvládli lepšie basketbalisti z hornej Nitry. Štyri minúty pred koncom duelu ešte domáci viedli 67:66, no v záverečných troch minútach sa stal ústrednou postavou Baníka 205 centimetrov vysoký pivot Jozef Vojtek, ktorý zaznamenal dôležitú trojku a dostal ňou svoj tím do vedenia 69:67. Minútu na to, zabránil ukážkovým blokom za stavu 69:71 bodom Milana Žiaka a keď na druhej strane pridal dva trestné hody kapitán Handlovej Haviar, o prvej senzácií v novom extraligovom ročníku bolo rozhodnuté. V závere stretnutia ešte výsledok kozmeticky upravil jedným trestným hodom Grznár a po víťazstve Handlovej 73:70, putovali dôležité body na hornú Nitru.

O víťazovi rozhodla väčšia chuť po víťazstve zo strany Handlovčanov, tímový a oduševnený výkon hostí, ale v prvom rade výborná taktika, ktorú zvolil coach zeleno-čiernych Ľudovít Smačko. Ďalším faktorom bola bez pochýb účasť fanúšikov handlovského basketbalu, ktorí podľa slov športového riaditeľa MBK Ivana Kartáča, dokázali vytvoriť pod Urpínom svojim basketbalistom domácu atmosféru.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Prvá päťminútovka ma podobne ako v zápase so Svitom poriadne zaskočila, veci ktoré sme si pred stretnutím povedali ostali v šatni a zápasu sme vstúpili veľmi zle. V druhej štvrtine si hráči konečne začali plniť na ihrisku svoje povinnosti tak ako som to od nich očakával a o víťazstve rozhodlo väčšie nasadenie a tímový duch, ktorým sme súpera predčili.“

Tomáš Mrviš, MBK Handlová:

„Do tohto náročného stretnutia sme vstúpili s katastrofálnym herným prejavom, no tímovosťou sme dokázali, že aj veľké zvraty nie sú v basketbale nemožné, pokiaľ mužstvu nechýba srdce pre tím, ktorého dres oblieka. Väčšia túžba po víťazstve bola včera na našej strane a to rozhodlo. Najväčšou motiváciou boli v prvom rade fanúšikovia, ktorí si našli čas a vycestovali s nami za ziskom dôležitých bodov na palubovke súpera. Som šťastný, že sme ich nesklamali a pripravili im pekný stredajší večer.“

Ľubomír Doušek, tréner ŠKP Banská Bystrica:

„Stretnutie sme začali veľmi dobre, loptu sme tlačili pod kôš, kde sme najsilnejší. Potom ale prišli pre mňa nepochopiteľné individuálne akcie jednotlivých hráčov nášho tímu, čo sa ani zďaleka nedalo porovnať s prejavom z úvodu stretnutia. To bol dôvod, pre ktorý sme sa dostali do vyrovnaného zápasu. V závere sme vsadili na náhodu, čo Handlovčania potrestali a zaslúžene zvíťazili.“

Štvrtiny:  27:16, 14:20, 13:19, 16:19

Body za ŠKP: Grznár 30 (3), Sokolov 12, Vasilič 11, Rendla 6 (1), Žiak 6 (1), Vlaič 3 (1), Korner 2

Body za MBK: Mrviš 16 (1), Veličkovič 12(2), Gudzič 11, Savič 8, Štorcel 8 (2), Ridzoň 4, Haviar 3

Fauly:  23 – 19

TCH:  Tomáš Mrviš

TH:  21/16 – 15/12

Trojky:  18/6 – 20/7

Rozhodovali:  Šarišský, Kovalčík a Hricišin