Tomáš Mrviš, krídelník MBK Handlová: „Musíme sa vrátiť k tímovej hre“V jedenástom kole basketbalovej Slovakšport.tv extraligy mužov, vycestovali basketbalisti Iskry Svit na hornú Nitru, kde sa po domácom zaváhaní v zápase uplynulého kola s Banskou Bystricou, postavili húževnatým handlovským baníkom. Podtatranci vstúpili do stretnutia s jasným cieľom a to odčiniť posledný kiks pred svojimi fanúšikmi, naopak Handlovčania posilnení posledným domácim triumfom nad silnou Nitrou, ktoré sa zrodilo až v predĺžení, chceli nadviazať na víťazné ťaženie pod svojimi košmi. Práve z týchto dôvodov, sľuboval duel v handlovskej športovej hale veľmi kvalitný a oku lahodiaci basketbal.
O tom, či sa predzápasové prognózy v šlágri kola naplnili, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Domáci nevstúpili do stretnutia najlepšie a po necelých dvoch minútach sa Iskra ujala vedenia 4:0. Prvé body Handlovej prišli z ruky Saviča, ktorý znižoval na 2:4, no po minúte Svit opäť viedol o šesť bodov, 8:2. Baníci sa v úvode dlho hľadali a hostia ich ani raz v tejto perióde do vedenia nepustili. Jej záver ale zverenci trénera Smačka zvládli najmä vďaka pivotovi Vojtekovi a po desiatich minútach prehrávali trojbodovým rozdielom 16:19.

Bodový účet druhej štvrťky otváral trojkou Míčka, ktorý zvyšoval v prospech hostí na 22:16. Po jeho koši prišli chvíle handlovských baníkov a tí v priebehu štyroch minút zaznamenali deväťbodovú šnúru, ktorou otočili stav vo svoj prospech a po prvý raz v zápase viedli 25:22. Od tohto momentu boli Handlovčania na palubovke dominantnejším celkom a do veľkej prestávky si dokázali vytvoriť deväťbodové vedenie 36:27, ktorého základom bola diametrálne zlepšená obrana ako v prvom dejstve. Túto desaťminútovky domáci zvíťazili 20:8 a pred odchodom do šatne prevzali taktovku nad zápasom.

V úvode tretej štvrtiny zvýšil na 39:27 trojkou domáci Gudzič a diváci v handlovskej športovej hale, o triumfe svojich basketbalistov nepochybovali. Potom ale prišiel nepochopiteľný výpadok a strelecká mizéria zeleno-čiernych. Podtatranci sa postupne vracali do zápasu, každý jeden zahodený pokus Handlovčanov doskočili a z rýchlych protiútokov skórovali do otvorenej handlovskej obrany. V štvrtej minúte tejto časti prišla štvorminútová strelecká odmlka Hornonitranov a počas nej sa hostia trinásťbodovou šnúrou dostali do vedenia 47:45. Z mŕtvychvstanie basketbalistov Iskry nakoplo a po treťom dejstve, ktoré vyhrali 27:15, svietil na ukazovateli stav 51:54.

Nečakaný a rýchly zvrat baníkov poriadne zaskočil a aj v záverečnej štvrťke sa na každý jeden kôš poriadne narobili. Napriek tomu sa im podarilo opäť dostať do vedenia, keď sedem minút pred koncom otáčal trojkou na 59:58 Mrviš. Na to ale kontroval taktiež trojkou Jankovič a až do 37. minúty sa stav preklápal z jednej strany na druhú. O všetkom rozhodovali v záverečné tri minúty, ktoré zvládli takticky lepšie basketbalisti spod Tatier. Po Hrkačovej trojke a McNealovom zakončení spod koša, viedli hostia necelé dve minúty pred koncom 67:63 a aj keď sa domácim podarilo opäť dotiahnuť na rozdiel koša, záver zverenci trénera Smačka absolútne nezvládli. Po nešportovej chybe hosťujúceho Jankoviča za stavu 67:70, premenil devätnásť sekúnd pred koncom Gudzič iba jeden trestný hod, no Handlová mala loptu z boku. Po rozohraní zo zázemia však handlovský kapitán Ondrej Haviar stratil loptu a v zápätí po faule Jozefa Vojteka hádzal na druhej strane dva trestné hody Channels. Ten premenil iba jeden pokus a za stavu 68:71 bol následne faulovaný domáci rozohrávač Veličkovič. Ten prvý trestný hod minul a druhý takticky nastrelil na prednú obruč, aby sa po prípadnom doskoku mohli Handlovčania pokúsiť o strelu spoza trojkového oblúka a doviezť stretnutie do predĺženia. Lopta sa ale odrazila k hosťujúcemu Findurovi a o víťazovi bolo rozhodnuté. Findura v samom závere stanovil stav stretnutia dvoma premenenými trestnými hodmi na 68:73 a Handlovčania doplatili na zbabraný záver tohto vyrovnaného duelu.

Povedali po zápase:

Tomáš Mrviš, krídelník MBK Handlová:

„Do stretnutia sme vstúpili veľmi zle, od úvodu nás súper prevyšoval najmä v doskokoch. Napriek tomu sme sa dokázali pozviechať a ešte do polčasu sme naklonili misky váh na svoju stranu, keď sme sa dostali do deväťbodového vedenia. V nastolenom trende sme chceli pokračovať aj po prestávke, no proti tomu boli hráči Svitu a veľkým odhodlaním sa im podarilo vrátiť do zápasu a napokon v ňom aj zvíťaziť. Ak chceme v ďalšom kole pomýšľať na úspech, musíme sa v prvom rade vrátiť k tímovej hre, ktorou sme dokázali poraziť silný Inter, či Nitru a za žiadnych okolností nesmieme súpera podceniť. Najviac ma mrzí, že som si v závere dnešného stretnutia zranil koleno a vážnosť tohto zranenia ukážu dnešné vyšetrenia. Verím ale, že svoj tím v sobotnom stretnutí na Spiši neoslabím.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Podobne ako v predchádzajúcich zápasoch, musím vytknúť svojim zverencom katastrofálnu streľbu a slabé nasadenie v rozhodujúcich momentoch stretnutia. Hostia nás dnes pod košom preskákali, o čom jasne hovorí štatistika doskokov 29:48. Súper dostával prakticky každú jednu loptu po našich nepremenených pokusoch pod svoju kontrolu a vyrážal do protiútokov, ktoré s prehľadom premieňal. Napriek tomu sme až do konca boli v hre o domáci triumf, no záver, v ktorom Handlovej chýbala bojovnosť ako v poslednom stretnutí proti Nitre nám chýbala. Stratili sme trinásťbodové vedenie a prešafárili sme si vyhratý domáci zápas, čo ma veľmi mrzí.“

Ján Drobný, Iskra Svit:

„Dnes sme apelovali najmä na obranu, no často sme sa zasekávali v útočnej činnosti, čo sa odrazilo na polčasovom výsledku. V prestávke sme si povedali, čo sa musí zmeniť a to sme zo šatne preniesli aj na palubovku. Po smolných záveroch našich posledných dvoch súbojov, mali chalani v hlavách iba jedno a to odčiniť dve tesné prehry v Nitre a doma s Bystricou. Boli sme to našim priaznivcom dlžní a aj keď sa v Handlovej nevyhráva každý deň, som veľmi rád, že sa nám to bojovným výkonom podarilo.“

Štvrtiny:  16:19, 20:8, 15:27, 17:19

Body za MBK: J. Vojtek 13 (2), Gudzič 13 (2), Haviar 11, Veličkovič 8, Ridzoň 8 (1), Savič 7, Mrviš 5 (1), Štorcel 3 (1)

Tréner Ľ. Smačko

Body za Svit: McNeal 22, Jankovič 12 (2), Channels 11 (1), Berkis 8, Hrkač 6 (2), Jackson 6, Findura 5 (1), Míčka 3 (1)