Súboj tabuľkových susedov v prospech HandlovejPätnáste kolo basketbalovej Slovakšport.TV extraligy mužov, odštartovalo pondelkovou predohrávkou medzi prievidzským BC a Riekerom Komárno, ktoré si z hornej Nitry odnieslo po tesnom víťazstve 72:71 dôležité dva body. Včera boli na programe ostatné tri stretnutia.
V nich Spišiaci zaknihovali druhý tohtosezónny triumf nad Levicami 79:78, v šlágri kola si Inter po víťazstve 82:80 pod Zoborom upevnil vedúce postavenie v priebežnom poradí a handlovskí baníci v priamom súboji o šiestu priečku, porazili basketbalový klub spod Urpína, ŠKP Banskú Bystricu, ktorú zdolali 79:76 a prerušili tak trojzápasovú šnúru prehier.

Domáci nastúpili bez zraneného pivota Saviča, naopak Bystričanom chýbala až trojica hráčov, Sokolov, Vasilič a Korner. Stretnutie nabralo hneď od úvodu veľmi vyrovnaný priebeh, v ktorom sa menil stav ako na hojdačke. Domáci sa dostávali k podstatne menšiemu počtu streleckých príležitostí, no kým hostia skórovali najmä z pod koša, Handlovčanom sa v tejto časti darilo spoza trojkového oblúka, spoza ktorého zaznamenali až päť úspešných pokusov a po prvej štvrťke viedli tesne 23:22.

Druhá perióda nabrala rovnaké kontúry ako úvodné dejstvo, oba tímy sa v nej striedali vo vedení a ani jeden z nich si výrazný náskok vypracovať nedokázal. Oporou Baníka bol ako v prvej, tak aj v tejto desaťminútovke krídelník Mrviš, na strane ŠKP držali svoj tím v hre najmä Žiak s Rendlom. Vďaka nim ju Bystričania zvíťazili 20:19 a do šatní sa odchádzalo za vyrovnaného stavu 42:42.

Po prestávke sa na palubovku vrátili s väčšou túžbou po víťazstve domáci, ktorí mali počas celej štvrtiny mierne navrch, no hostia sa ich zubami nechtami držali v tesnom bodovom závese. Za stavu 58:52, zeleno-čierni pridali v defenzíve a po šesťbodovej šnúre v posledných sekundách tretej periódy, stanovil desaťbodové vedenie pred posledným dejstvom na 64:54 Peter Vojtek.

Basketbalisti spod Urpína neprišli do Handlovej predať svoju kožu lacno a desaťbodovým vedením uspokojených Handlovčanov, v úvode záverečného dejstva poriadne zaskočili. V priebehu šiestich minút sa im podarilo štrnásťbodovou šnúrou, počas ktorej dovolili domácim streliť iba štyri body, dostať do vedenia 69:68 a zverenci trénera Smačka sa začali o svoje víťazstvo obávať.  Bystričanom sa nasledujúce dve minúty darilo udržiavať trojbodové vedenie, no minútu pred koncom zobudil svojich spoluhráčov dôležitou trojkou Gudzič, keď otáčal na 76:75 v prospech svojho tímu. Záverečné sekundy zvládli Handlovčania takticky lepšie a po víťazstve 79:76, prerušili trojzápasovú šnúru prehier.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Dnes síce diváci v handlovskej hale nevideli príliš pekný basketbal, no krásu a basketbalový kumšt nahradila obrovská bojovnosť nášho tímu. Myslím si, že stretnutie bolo po celý čas v našich rukách, súper nám robil problémy iba v poslednom dejstve zónovou obranou, na ktorú sme ťažko hľadali riešenia. Dnešné víťazstvo si cením o to viac, že sme nastúpili bez zraneného pivota Saviča. Triumf nad Bystricou bol veľmi dôležitý aj z pohľadu ďalšieho rozlosovania súťaže, v ktorom cestujeme do Bratislavy, kde sa postavíme zoči – voči úradujúcemu majstrovi. Pod jeho košmi ale nesmieme nastúpiť so sklonenými hlavami, veď v prebiehajúcom extraligovom ročníku sme už raz dokázali, že aj tak silný tím sa poraziť dá. Ak chceme byť na palubovke bratislavskej Hant Arény úspešní, opäť musíme predviesť obrovskú bojovnosť, ktorou nahradíme kvality lídra súťaže.“

Ľubomír Doušek, tréner ŠKP Banská Bystrica:

„Pred záverečným dejstvom sme prehrávali desaťbodovým rozdielom, napriek tomu sa nám podarilo vrátiť do stretnutia a nie len to, dve minúty pred koncom sme si dokonca naklonili misky váh na svoju stranu a ujali sme sa vedenia 73:70. V samom závere sme ale ani napriek tomu nedokázali ubrániť kľúčových hráčov domáceho celku Mrviša s Veličkovičom a dovolili sme im, aby sa opäť ujali vedenia a dotiahli stretnutie do víťazného konca. O cenný triumf nás pripravila zlá komunikácia v obrane a maximálna nedisciplinovanosť mojich zverencov.“

Štvrtiny:  23:22, 19:20, 22:12, 15:22

BODY ZA MBK: Mrviš 22 (1), J. Vojtek 15, Gudzič 11 (3), Veličkovič 10 (3), Štorcel 6 (Haviar 8, P. Vojtek 4, Ridzoň 3, Lehman 0).

Tréner: Ľ. Smačko

BODY ZA ŠKP: Rendla 20 (2), Žiak 20, R. Grznár 16 (2), Petrič 8, Dorazil 3 (Cvitanovič 5, Koczkáš 4, Treml 0)

Tréner: Ľ. Doušek

TH:  24/20 – 28/18

FAULY:  24 – 24

Päť faulov:  Gudzič – Dorazil, Cvitanovič