Premiérový triumf Spišiakov nad HandlovouVýkony basketbalistov handlovského Baníka sú v poslednom období ako na hojdačke. Po víťazstve v Banskej Bystrici, podľahli doma v baníckom derby Prievidzi, ktorá na palubovkách súperov nepodáva príliš presvedčivé výkony a v Handlovej to bol vôbec jej prvý triumf vonku. Tesne na to  zeleno-čierni pokorili dva najsilnejšie celky súťaže, nitriansky Edymax a úradujúceho majstra Inter Bratislavu, no v zápätí podľahli pred domácim hľadiskom Iskre Svit, ktorá síce podala na hornej Nitre podpriemerný výkon, no na mizerný prejav Handlovčanov jej to v konečnom hodnotení stačilo.
V poslednom spomínanom stretnutí sa navyše zranil krídelník MBK Tomáš Mrviš a v dnešnom súboji na Spiši nenastúpil. Spišskonovovešťania svoj hlad po premiérovom víťazstve naznačili už v zápase desiateho kola proti Prievidzi, keď ešte v 26. minúte prehrávali iba jednobodovým rozdielom 53:54, plný bodový zisk ale napokon putoval do Prievidze, ktorá si so Spišiakmi poradila 86:75. Vyššie spomenuté dôvody dnes na Spiši sľubovali oku lahodiaci basketbal a o jeho priebehu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V úvodných minútach sa tímy navzájom oťukávali a skóre sa prelínalo z jednej strany na druhú. Spišiaci hnaní dvojicou Evans, Hovaňák držali svoj tím prevažnú väčšinu úvodnej časti v tesnom vedení, Handlovčania sa opierali najmä o výkony Štorcela, Haviara a Veličkoviča, no hosťom sa podarilo vyrovnať až dvanásť sekúnd pred koncom prvej periódy trestnými hodmi Ridzoňa, ktorý stanovil štvrtinový stav na 19:19. Prvá desaťminútovka tak naznačila, že diváci v spišskonovoveskej hale budú svedkami vyrovnaného duelu.

Druhú štvrtinu začali lepšie hostia, ktorým síce nevychádzala streľba podľa predstáv, no presadzovali sa v útočných doskokoch, ktoré im dávali možnosť streleckých reparátov. Po minúte hry dostal Handlovčanov do vedenia 21:19 Gudzič a po dobrom obrannom zákroku baníkov, zvyšoval na 23:19 Štorcel. Za tohto stavu si hneď v úvode druhej časti domáci vyžiadali oddychový čas. Po ňom pridal ďalšie body z čiary trestných hodov a následne spod koša Štorcel a Hornonitrania viedli 26:19. Prvé body domácich prišli z ruky Hovaňáka, ktorý znižoval trojkou na 22:26. Handlovčania pracovali v obrane podstatne lepšie, bojovnejšie a na doskoku mali naďalej prevahu. Najmä vďaka tomu sa dostávali do brejkov a necelých šesť minút pred koncom prvej polovice viedli 30:23. V tom sa ale opäť presadil spoza trojkového oblúka Hovaňák a za stavu 26:30 siahal po oddychovom čase pre zmenu tréner Smačko. Po ňom sa podarilo Spišiakom dotiahnuť zásluhou Evansa na rozdiel koša 28:30. Obrovskou bojovnosťou a odhodlaním zvíťaziť, sa východniari ešte pred veľkou prestávkou dostali trojkou Seka do vedenia 35:34 a tesne pred zaznením polčasového záverečného klaksónu, upravoval na 38:36 ďalšou trojkou Bečarík.

Do druhej polovice vstúpili Handlovčania veľmi zle a po košoch Seka a Baldovského prehrávali 36:44. Baníci skórovali až po dvoch minútach zásluhou Saviča, no po jeho koši opäť kazili všetko na čo siahli. V 26. minúte prehrávali už rozdielom deviatich bodov, 40:49. Za tohto stavu sa ale vrátili do hry trojkou Gudziča a domáci kormidelník Černický  žiadal o oddychový čas. Ten Spišiakom pomohol a necelé dve minúty pred koncom tretej štvrťky, svietilo na ukazovateli 54:43. Domáci si desaťbodové vedenie strážili a Handlovčania, ktorí nastrieľali v tejto perióde chudobných desať bodov, prehrávali pred začiatkom poslednej desaťminútovky 46:56.

Jej bodový účet otváral Jozef Vojtek, po jeho koši ale prišli opäť chvíle domácich basketbalistov, ktorí nielenže využívali chyby súpera, no diametrálne zlepšili defenzívnu činnosť a útočný doskok. Práve ten bol zárukou úspešných spišskonovoveských kontier a zverenci trénera Černického naďalej desaťbodové vedenie kontrolovali. V 33. minúte vykresal iskierku handlovskej nádeje trojkou jej kapitán Haviar, keď sa mu podarilo znížiť na šesť bodov, 53:59. K nemu sa pridal pivot Savič a Spišská v priebehu dva a pol minúty stratila pohodlné vedenie. Päť minút pred koncom vyhrávala už iba rozdielom jediného bodu 61:60. V 38. minúte mohli ísť hostia po dlhšom čase do vedenia, v prečíslení ale stratili loptu, čo z kontry potrestal trojkou Bečarík a Spišká vyhrávala 69:65. V samom závere ešte vrátili baníkov do stretnutia dvoma trojkami v rade Haviar s Veličkovičom, keď znižovali na 71:72. Po faule handlovského pivota Saviča a po jednom premenenom trestnom hode Hovaňáka sa o poslednú strelu spoza trojkového oblúka pokúsil Gudzič, no úspešný nebol. V zbabranom zápase tak Handlovčania darovali Spišiakom prvé tohtoročné víťazstvo 73:71 a nepochopiteľne sa obrali o druhý triumf v rade.

Povedali po zápase:

Milan Černický, tréner SNV:

„Na prvé tohtoročné víťazstvo sme čakali veľmi dlho a bolo už iba otázkou krátkeho časového obdobia kedy sa z neho budeme tešiť. Dnes sme prakticky celé stretnutie viedli a bolo by nefér, keby sme ani dnes neuspeli. Základom dnešného úspechu bolo, že sme ani napriek desiatim doterajším prehrám nezložili zbrane a o premiérový triumf sme bojovali v každom jednom vystúpení. Dnes sme sa ho napokon dočkali a je venované v prvom rade našim fanúšikom, ktorí aj napriek nelichotivým podmienkam v klube, nezanevreli a pravidelne nás v domácich zápasoch podporujú. Pred nami sú dva ďalšie domáce stretnutia proti Svitu a Leviciam a ja verím, že nás dnešné víťazstvo pred týmito súbojmi správne nakoplo.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Do stretnutia, ktoré bolo  v miernej réžií domácich, sme sa vrátili zmenou osobnej obrany na zónovú, no opäť nám viazla streľba zo stredných a väčších vzdialeností. Preto sme v druhej polovici volili prieniky pod domáci kôš, no ani tie nám príliš nevychádzali. Na strane Spišskej bolo v dnešnom stretnutí strelecky disponovaných hneď niekoľko hráčov. Na trojke sme nedokázali v dôležitých momentoch pokryť Seka, Hovaňáka a Bečaríka, čo sa taktiež do veľkej miery podpísalo pod náš neúspech. Mám pocit, akoby posledná prehra na domácej palubovke so Svitom, zanechala na nás stopy, najmä čo sa týka psychiky hráčov. A práve zdravá psychika dnes mojim zverencom v rozhodujúcich momentoch chýbala. V každom prípade nezvíťazil lepší, ale šťastnejší tím.“

Štvrtiny:  19:19, 19:17, 18:10, 17:25

Body za SNV:

Evans 16 (1), Sek 16 (2), Baldovský 15 (1), Hovaňák 10 (2), Bečarík 6 (2), Znanec 6, Strelecki 4