Premiérový triumf Spišiakov nad HandlovouVýkony basketbalistov handlovského Baníka sú v poslednom období ako na hojdačke. Po víťazstve v Banskej Bystrici, podľahli doma v baníckom derby Prievidzi, ktorá na palubovkách súperov nepodáva príliš presvedčivé výkony a v Handlovej to bol vôbec jej prvý triumf vonku. Tesne na to  zeleno-čierni pokorili dva najsilnejšie celky súťaže, nitriansky Edymax a úradujúceho majstra Inter Bratislavu, no v zápätí podľahli pred domácim hľadiskom Iskre Svit, ktorá síce podala na hornej Nitre podpriemerný výkon, no na mizerný prejav Handlovčanov jej to v konečnom hodnotení stačilo.
V poslednom spomínanom stretnutí sa navyše zranil krídelník MBK Tomáš Mrviš a v dnešnom súboji na Spiši nenastúpil. Spišskonovovešťania svoj hlad po premiérovom víťazstve naznačili už v zápase desiateho kola proti Prievidzi, keď ešte v 26. minúte prehrávali iba jednobodovým rozdielom 53:54, plný bodový zisk ale napokon putoval do Prievidze, ktorá si so Spišiakmi poradila 86:75. Vyššie spomenuté dôvody dnes na Spiši sľubovali oku lahodiaci basketbal a o jeho priebehu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V úvodných minútach sa tímy navzájom oťukávali a skóre sa prelínalo z jednej strany na druhú. Spišiaci hnaní dvojicou Evans, Hovaňák držali svoj tím prevažnú väčšinu úvodnej časti v tesnom vedení, Handlovčania sa opierali najmä o výkony Štorcela, Haviara a Veličkoviča, no hosťom sa podarilo vyrovnať až dvanásť sekúnd pred koncom prvej periódy trestnými hodmi Ridzoňa, ktorý stanovil štvrtinový stav na 19:19. Prvá desaťminútovka tak naznačila, že diváci v spišskonovoveskej hale budú svedkami vyrovnaného duelu.

Druhú štvrtinu začali lepšie hostia, ktorým síce nevychádzala streľba podľa predstáv, no presadzovali sa v útočných doskokoch, ktoré im dávali možnosť streleckých reparátov. Po minúte hry dostal Handlovčanov do vedenia 21:19 Gudzič a po dobrom obrannom zákroku baníkov, zvyšoval na 23:19 Štorcel. Za tohto stavu si hneď v úvode druhej časti domáci vyžiadali oddychový čas. Po ňom pridal ďalšie body z čiary trestných hodov a následne spod koša Štorcel a Hornonitrania viedli 26:19. Prvé body domácich prišli z ruky Hovaňáka, ktorý znižoval trojkou na 22:26. Handlovčania pracovali v obrane podstatne lepšie, bojovnejšie a na doskoku mali naďalej prevahu. Najmä vďaka tomu sa dostávali do brejkov a necelých šesť minút pred koncom prvej polovice viedli 30:23. V tom sa ale opäť presadil spoza trojkového oblúka Hovaňák a za stavu 26:30 siahal po oddychovom čase pre zmenu tréner Smačko. Po ňom sa podarilo Spišiakom dotiahnuť zásluhou Evansa na rozdiel koša 28:30. Obrovskou bojovnosťou a odhodlaním zvíťaziť, sa východniari ešte pred veľkou prestávkou dostali trojkou Seka do vedenia 35:34 a tesne pred zaznením polčasového záverečného klaksónu, upravoval na 38:36 ďalšou trojkou Bečarík.

Do druhej polovice vstúpili Handlovčania veľmi zle a po košoch Seka a Baldovského prehrávali 36:44. Baníci skórovali až po dvoch minútach zásluhou Saviča, no po jeho koši opäť kazili všetko na čo siahli. V 26. minúte prehrávali už rozdielom deviatich bodov, 40:49. Za tohto stavu sa ale vrátili do hry trojkou Gudziča a domáci kormidelník Černický  žiadal o oddychový čas. Ten Spišiakom pomohol a necelé dve minúty pred koncom tretej štvrťky, svietilo na ukazovateli 54:43. Domáci si desaťbodové vedenie strážili a Handlovčania, ktorí nastrieľali v tejto perióde chudobných desať bodov, prehrávali pred začiatkom poslednej desaťminútovky 46:56.

Jej bodový účet otváral Jozef Vojtek, po jeho koši ale prišli opäť chvíle domácich basketbalistov, ktorí nielenže využívali chyby súpera, no diametrálne zlepšili defenzívnu činnosť a útočný doskok. Práve ten bol zárukou úspešných spišskonovoveských kontier a zverenci trénera Černického naďalej desaťbodové vedenie kontrolovali. V 33. minúte vykresal iskierku handlovskej nádeje trojkou jej kapitán Haviar, keď sa mu podarilo znížiť na šesť bodov, 53:59. K nemu sa pridal pivot Savič a Spišská v priebehu dva a pol minúty stratila pohodlné vedenie. Päť minút pred koncom vyhrávala už iba rozdielom jediného bodu 61:60. V 38. minúte mohli ísť hostia po dlhšom čase do vedenia, v prečíslení ale stratili loptu, čo z kontry potrestal trojkou Bečarík a Spišká vyhrávala 69:65. V samom závere ešte vrátili baníkov do stretnutia dvoma trojkami v rade Haviar s Veličkovičom, keď znižovali na 71:72. Po faule handlovského pivota Saviča a po jednom premenenom trestnom hode Hovaňáka sa o poslednú strelu spoza trojkového oblúka pokúsil Gudzič, no úspešný nebol. V zbabranom zápase tak Handlovčania darovali Spišiakom prvé tohtoročné víťazstvo 73:71 a nepochopiteľne sa obrali o druhý triumf v rade.

 

Povedali po zápase:

Milan Černický, tréner SNV:

„Na prvé tohtoročné víťazstvo sme čakali veľmi dlho a bolo už iba otázkou krátkeho časového obdobia kedy sa z neho budeme tešiť. Dnes sme prakticky celé stretnutie viedli a bolo by nefér, keby sme ani dnes neuspeli. Základom dnešného úspechu bolo, že sme ani napriek desiatim doterajším prehrám nezložili zbrane a o premiérový triumf sme bojovali v každom jednom vystúpení. Dnes sme sa ho napokon dočkali a je venované v prvom rade našim fanúšikom, ktorí aj napriek nelichotivým podmienkam v klube, nezanevreli a pravidelne nás v domácich zápasoch podporujú. Pred nami sú dva ďalšie domáce stretnutia proti Svitu a Leviciam a ja verím, že nás dnešné víťazstvo pred týmito súbojmi správne nakoplo.“

 

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Do stretnutia, ktoré bolo  v miernej réžií domácich, sme sa vrátili zmenou osobnej obrany na zónovú, no opäť nám viazla streľba zo stredných a väčších vzdialeností. Preto sme v druhej polovici volili prieniky pod domáci kôš, no ani tie nám príliš nevychádzali. Na strane Spišskej bolo v dnešnom stretnutí strelecky disponovaných hneď niekoľko hráčov. Na trojke sme nedokázali v dôležitých momentoch pokryť Seka, Hovaňáka a Bečaríka, čo sa taktiež do veľkej miery podpísalo pod náš neúspech. Mám pocit, akoby posledná prehra na domácej palubovke so Svitom, zanechala na nás stopy, najmä čo sa týka psychiky hráčov. A práve zdravá psychika dnes mojim zverencom v rozhodujúcich momentoch chýbala. V každom prípade nezvíťazil lepší, ale šťastnejší tím.“ 


Štvrtiny:  19:19, 19:17, 18:10, 17:25

Body za SNV:

Evans 16 (1), Sek 16 (2), Baldovský 15 (1), Hovaňák 10 (2), Bečarík 6 (2), Znanec 6, Strelecki 4

Tréner M. Černický

Body za MBK:

Štorcel 12 (1), Gudzič 12 (2), Savič 12, Veličkovič 11 (3), Haviar 10 (2), J. Vojtek 10, Ridzoň 4

Tréner Ľ. Smačko

Fauly:  19 – 21

TH:  25/17 – 14/11

Trojky:  19/8 – 21/8

Rozhodovali:  Lukáč, Karniš, Hricišin

Komisár:  Bojčík

 

Autor:  Pavel Procner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najbližší zápas
1 2
Tabuľka extraligy 2017-2018
Meno klubu Z V P B
1. Inter 36 30 6 66
2. Levice 36 26 10 62
3. Prievidza 36 25 11 61
4. Košice 36 25 11 61
5. Svit 36 22 14 58
6. Komárno 36 22 14 58
7. Karlovka 36 12 24 48
8. Handlová 36 9 27 45
9. Žilina 36 5 31 41
10. S N V 36 4 32 40
Naši partneri:
Návštevnosť stránky