Skúsený, 32 ročný handlovský odchovanec a kapitán zeleno-čiernych Ondrej Haviar začínal s basketbalom ako desaťročný, pod taktovkou trénera Jaroslava Daubnera. Svojmu materskému klubu odovzdal takmer celú doterajšiu kariéru. K jeho prvým väčším úspechom patril ešte v sezóne 2005/2006 postup s MBK Pezinok do extraligy. Dres tohto klubu obliekal počas vysokoškolského štúdia a pomohol mu k postupu medzi slovenskú basketbalovú elitu.

V ďalšom súťažnom ročníku sa už ale objavil v klube, kde začínali jeho prvé basketbalové kroky. S výnimkou sezóny 2015/2016, kedy si na rok odskočil do Komárna, bol stálicou handlovskej súpisky a figuruje na nej už úctyhodnú jedenástu sezónu. V spomínanej sezóne 2015/2016 prišla na nášho kapitána túžba po zmene a namieril si to na juh Slovenska. „Niečo v mojom vnútri mi našepkávalo, aby som skúsil zmenu, ktorá mi zároveň môže dať nový impulz. Na to prišla zaujímavá ponuka z Komárna a ja som ju využil“, povedal tesne pred odchodom z Handlovej Haviar. Z Komárna si priniesol vicemajstrovský titul, keď za obuvníkov odohral 41 zápasov, v ktorých trávil na palubovke v priemere deväť minút a vytvoril si štatistiky 3,1 bodu a 1,4 asistencie na stretnutie.

Ondro Haviar v sezóne 2015/2016

V minulosti získal v handlovskom drese tri cenné kovy, raz striebro a dva razy bronz. V extraligovom ročníku 2012/2013 bol celoplošne ocenený ako hráč s najväčším výkonnostným rastom. Kapitánske céčko je aj z pohľadu vyššie uvedených skutočností v správnych rukách.

„V pozícií kapitána sa cítim veľmi dobre. V prvom rade sa usilujem byť predĺženou rukou trénera a svojim spoluhráčom ísť príkladom. Aktuálne máme mladý tím, preto sa budem zo všetkých síl snažiť chalanom vo všetkom pomáhať, motivovať ich a najmä vytvárať dobrú tímovú chémiu. Sme vynikajúca partia a to nie len na palubovke, ale i mimo nej.“

Kapitán MBK Ondro Haviar

Ako každý hráč, aj Ondro má v pamäti zaknihované nelichotivé a naopak šťastné momenty svojej kariéry. Na ten najkrajší, ktorý sa hlboko zapísal do klubovej histórie Baníka, pamätníci handlovského basketbalu nikdy nezabudnú. V sezóne 2007/2008 získali Handlovčania bronz a práve Ondro bol ústrednou postavou v rozhodujúcom zápolení proti Spišiakom, ktorých sme víťazstvom 76:75 pripravili o cenný kov.

„Tak ako každý športovec, aj ja nerád spomínam na prehry, ale aj tie k tejto práci patria a častokrát nás posúvajú vpred. Radšej však spomínam na obdobia víťazstiev a v mojej pamäti zostal najhlbšie zarytý rozhodujúci domáci zápas o tretie miesto, proti Spišskej Novej Vsi. V ňom sa mi podarilo v posledných sekundách duelu premeniť trestné hody, ktorými som strhol vedenie na našu stranu a získali sme bronzové medaily.“

Po smolnom závere vlaňajšieho extraligového ročníka prišiel pre hráčov Baníka zaslúžený oddych, no Ondro si ho veľa nedoprial, pretože na neho čakali ďalšie povinnosti. Počas extraligovej prestávky sa náš kapitán pravidelne zúčastňuje podujatí 3×3 Basket Tour, kde oblieka dres Energy Teamu. V rámci 3×3 basketball tvoria spolu s ďalším handlovským odchovancom Jozefom Vojtekom, ale aj Lukášom Hofericom a Michalom Podhorským reprezentačný tím Slovenska.

„Letné obdobie pre mňa príliš dovolenkové nebolo. Venoval som sa 3×3 basketbalu, ktorý mňa a mojich troch kamarátov, Jopa Vojteka, Lukáša Hofericu a Miša Podhorského chytil za srdce a preto nám zaberá veľa času. Ak by som to mal zhrnúť, individuálne tréningy, turnaje v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí, či repreprezentácia boli mojim letom“, povedal s úsmevom na perách Ondro Haviar.

Reprezentácia SVK v 3×3 basketbale

Vo vlaňajšej sezóne, ktorá bola síce z pohľadu dlhodobej časti pre Handlovčanov nemastná-neslaná, bol handlovský playmaker blízko k dosiahnutiu ďalšieho veľkého úspechu. Ten ale baníkom napokon o vlások unikol, keď v piatom štvrťfinálovom stretnutí podľahli víťazovi dlhodobej časti z Košíc najtesnejším rozdielom 80:81. Ambiciózny rozohrávač, ktorý je bez pochýb najlepším príkladom pre mladých basketbalistov sa ale k nedávnej minulosti v našom rozhovore vracať nechcel a svoje myšlienky upriamuje na nastávajúce obdobie.

„Našim prvoradým cieľom bude hrať atraktívny basketbal a prilákať do handlovskej športovej haly čo najviac fanúšikov, veď to hráme pre nich. Chceme zabojovať o čo najlepšie umiestnenie v dlhodobej časti a v play off už bude všetko otvorené“, skonštatoval v závere rozhovoru kapitán Baníka Ondrej Haviar.

 

Profil Ondra Haviara:

Post:                            rozohrávač
Dátum narodenia:     2.november 1985
Miesto narodenia:     Handlová
Výška/váha:               175cm/68kg
Basketbalový vzor:    Michael Jordan
Obľúbené jedlo:          slivkové gule
Obľúbená hudba:        všetko dobré 

 

Autor: Pavel Procner

 

 

Najbližší zápas
1 2
Tabuľka extraligy 2017-2018
Meno klubu Z V P B
1. Inter 36 30 6 66
2. Levice 36 26 10 62
3. Prievidza 36 25 11 61
4. Košice 36 25 11 61
5. Svit 36 22 14 58
6. Komárno 36 22 14 58
7. Karlovka 36 12 24 48
8. Handlová 36 9 27 45
9. Žilina 36 5 31 41
10. S N V 36 4 32 40
Naši partneri:
Návštevnosť stránky