Oleg Meleščenko: „Dnes bola Handlová lepšia, zaslúžili sme si prehrať.“Šestnáste kolo basketbalovej Slovaksport.tv extraligy mužov, malo v sobotu na programe štyri stretnutia, v ktorých sa zrodili zaujímavé výsledky. Prievidzskí basketbalisti si po dvoch domácich prehrách prinavrátili sebavedomie tesným, no o to cennejším víťazstvom 71:70 pod Tatrami, Nitra napravila stredajšie zaváhanie s Interom a na palubovke komárňanského Riekeru triumfovala 81:76
, Banská Bystrica podľa očakávania s prehľadom zvalcovala Spišiakov 99:67 a Handlovčania potrápili topfavorita a úradujúceho majstra Inter Bratislavu, ktorý ale napokon potvrdil predzápasové prognózy a víťazstvom 70:62 ostal naďalej na špici priebežnej extraligovej tabuľky.

Basketbalisti handlovského Baníka, ktorých výkony sú v poslednom čase ako na hojdačke, vstúpili do stretnutia na palubovke bratislavskej Hant Arény bez rešpektu, čo zverencov trénera Meleščenka poriadne zaskočilo. Napriek tomu, že úvodné sekundy, keď sa žlto-čierni dostali do vedenia 6:0 naznačovali, že sa bude jednať o jednoznačnú konfrontáciu majstra so siedmym celkom tabuľky, Handlovčania toto konštatovanie nechceli v žiadnom prípade pripustiť a po necelých siedmych minútach otočili stav vo svoj prospech na 13:12. Prvú štvrtinu síce domáci zvíťazili 18:15, no úvod druhej bol v réžií baníkov, ktorý sa v priebehu minúty a pol dostali trojkami Mrviša a Veličkoviča do vedenia 21:18. Prvé body Interu prišli až po dvoch minútach hry s ruky Grahama, no strelecky disponovaní Handlovčania o tri minúty opäť viedli, tentoraz až osembodovým rozdielom 31:23. Líder tabuľky ťahal v tejto časti za kratší koniec a polčasový stav iba korigoval na rozdiel jedného bodu 32:33.

Druhá polovica nabrala hneď od úvodu podobne ako tá prvá vyrovnaný priebeh a Interu sa ani po prestávke nedarilo nakloniť misky váh na svoju stranu. Handlovčania nadviazali na bojovný a sympatický prejav z prvej dvadsaťminútovky a napriek podstatne užšiemu kádru, sa do svojho favorizovaného súpera poriadne zahryzli. Do 25. minúty sa im darilo osembodové vedenie držať pod kontrolou. Za stavu 36:44 sa ale domáci zobudili a postupne bodové manko mazali. Dve minúty pred koncom tretej časti sa im po dlhšom čase podarilo strhnúť vedenie na svoju stranu, keď trojkou na 48:47 otáčal Bílik. To ale bojovných Hornonitranov neodradilo a záverečná desaťminútovka odštartovala za stavu 50:48. V nej zverenci trénera Smačka poľavili, na hráčoch sa podpísala únava, napriek tomu ale nedovolili majstrovi odskočiť na vyšší bodový rozdiel. Práve naopak, pre dosiahnutie senzácie šestnásteho kola, boli odhodlaní nechať na palubovke maximum. V 37. minúte  vyrovnal na 59:59 Štorcel a nádeje Baníka naďalej žili. Necelú minútu pred koncom svietil na ukazovateli stav 65:62. Domáci sa v samom závere po piatich premenených trestných hodoch dostali do vedenia 70:62 a tento stav ostal v platnosti aj po zaznení záverečného klaksónu. Basketbalistom Handlovej sa napokon nepodarilo uchmatnúť majstrovi prvé domáce body, no ich prejav ocenili aj hráči Interu, vrátane domáceho kormidelníka Olega Meleščenka.

Povedali po zápase:

Oleg Meleščenko, tréner Interu Bratislava:

„Handlová si dnes víťazstvo zaslúžila určite viac ako my a až na záverečné dve minúty, nie som s prístupom mojich zverencov vôbec spokojný. Na stretnutie sme sa pripravovali ako vždy veľmi zodpovedne, hráčom som niekoľko krát zdôrazňoval, že Handlová je tím, ktorý sa nevzdáva za žiadneho stavu a bojuje do úplného konca zápasu. Napriek tomu sa mi zdá, že niektorí premýšľajú úplne naopak a mojou úlohou je, aby som ich včas prebudil. Dnes bola Handlová lepšia a aj keď to bude znieť z mojich úst divne, zaslúžili sme si prehrať.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Celých štyridsať minút sme boli domácim viac ako vyrovnaným súperom a o to viac táto prehra mrzí. O víťazovi rozhodol záver stretnutia, ktorý sme prehrali 3:11 a zbytočnými stratami sme sa pripravili o víťazstvo. Dnes sme boli motivovaní, pretože Inter je najkvalitnejším celkom súťaže a nedávna kritika na adresu nášho tímu padla na úrodnú pôdu. Chalani boli disciplínovaní a to čo sme si pred zápasom povedali, konečne nezostalo iba v šatni. Mrzí ma, že sme opäť nemali k dispozícií zraneného pivota Saviča a vyfauloval sa Mrviš. Ale aj to patrí k športu a súperovi k dnešnému víťazstvu gratulujem.“

BK INCHEBA BRATISLAVA: Graham 15, Williams 12, Baťka 11, Bílik 6, Starosta 2 (Miloševič 11, Famutimi 6, Harrison 5, Kuffa 2, Musil 0).

Tréner: O. Meleščenko

MBK BANÍK: Mrviš 21, J. Vojtek 15, Gudzič 9, Veličkovič 9, Štorcel 5 (Ridzoň 3, Haviar 0, Kiss 0, P. Vojtek 0, Mátych 0, Lehman 0).

Tréner: Ľ. Smačko.

TH: 33/25 – 12/9

FAULY: 16 – 25

PÄŤ FAULOV: Mrviš

TROJKY: 13/3 – 23/11