MBK Handlová – BK Levickí Patrioti   78:77 pp  V pondelok odštartovalo 23.kolo basketbalovovej Slovakšport.tv extraligy mužov predohrávkou medzi nitrianskym Edymaxom a basketbalovým klubom spod Urpína, ŠKP Banskou Bystricou. Po štyridsaťminútovej dráme sa napokon z tesného víťazstva 95:91 tešili domáci basketbalisti. Včerajšie kolo skompletizovali ostatné tri zápasy, v ktorých vicemajster z Komárna deklasoval Svit 86:64, Inter podľahol na palubovke prievidzskej Nike Arény domácemu celku 75:84 a Handlová si víťazstvo 78:77 s Levicami vydrela až v predĺžení .

Tréner Smačko nemal v tomto stretnutí k dispozícií kľúčovú dvojicu pivotov Vojteka so Savičom a po prvý raz sa pred domácim hľadiskom predstavil 207 centimetrov vysoký center Ivan Židzik, ktorý si to na hornú Nitru namieril zo sviťanskej Iskry. Absencia handlovskej pivotmanskej dvojice sa začala prejavovať od úvodných sekúnd zápasu, keď si Levičania v priebehu troch minút vytvorili až desaťbodový náskok 11:1. Handlovčania sa včas spamätali a vysoké bodové manko postupne mazali. Do konca prvej desaťminútovky sa im podarilo znížiť na rozdiel štyroch bodov, 11:15.

V druhej časti dokázali Baníci vyrovnať až po troch minútach hry, keď na 21:21 upravoval Židzik.  Levičania ich ale do vedenia pustiť nechceli, no mierny náskok si udržali iba do sedemnástej minúty, kedy Veličkovič dostal svoj tím do vedenia 28:27. Do konca prvej polovice stretnutia Handlovčania natiahli vedenie na sedem bodov a na veľkú prestávku odchádzali za stavu 36:29.

V tretej štvrťke domáci polčasové vedenie kontrolovali, dokonca sa im podarilo odskočiť na rozdiel trinástich bodov, 51:38. Za tohto stavu sa zdalo, že opraty zápasu uchopili pevne do svojich rúk, no zverenci trénera Lutovského zbrane nezložili a zubami nechtami o prvý tohtosezónny úspech na palubovke súpera bojovali. Aj keď po tretej perióde svietil na ukazovateli stav 59:50, o ničom nebolo ani zďaleka rozhodnuté.

V záverečnom dejstve začali Handlovčania kaziť a strácať jednu loptu za druhou. Patrioti, ktorí zacítili šancu na úspech, zlepšili defenzívu a z nej  pramenili rýchle protiútoky s úspešnými zakončeniami. Necelú pol minútu pred koncom riadneho hracieho času Levice dokázali košom Obadeho vyrovnať na 75:75. V samom závere mal príležitosť o všetkom rozhodnúť domáci rozohrávač Veličkovič, no spoza trojkového oblúka úspešný nebol a tak sa stretnutie prehúplo do predĺženia. V ňom handlovskí diváci veľa basketbalového kumštu nevideli a v záverečnej päťminútovke boli svedkami iba piatich bodov z hry. Na basketbalistoch Levíc bolo badať únavu a bez vyfaulovanej trojice Anuna, Obade a Klár, nedokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu. To napokon ostalo na hornej Nitre a Handlovčania si vytrápeným triumfom 78:77 po predĺžení, pripísali do extraligovej tabuľky veľmi dôležité dva body.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smaško, tréner MBK:

„Do zápasu sme vhupli nekoncentrovane a od začiatku sa začala prejavovať naša dvojzápasová absencia. Naopak náš dnešný súper, ktorý má na svojom konte o dva zápasy viac, bol rozohranejší a v podstatne lepšom hernom tempe. Opäť sme podali slabý výkon najmä v podkošovej činnosti, kde sme postrádali Vojteka so Savičom. Najväčší problém nám pod košom robil levický pivot Obade, ktorý zaknihoval až neuveriteľných sedemnásť doskokov. Po zlom úvode sme ale misky váh opäť naklonili na svoju stranu a ujali sa vedenia. Do začiatku poslednej desaťminútovky sme priebeh na palubovke kontrolovali, no za stavu 59:50 sme nepochopiteľne poľavili a ponúkli súperovi možnosť vrátiť sa do stretnutia. V predĺžení sa nám napokon podarilo vydrieť dôležité domáce víťazstvo a plný bodový zisk.“

Ladislav Lutovský, tréner Patriotov:

„Opäť sme mali veľmi dobrý vstup do zápasu, dokázali sme si hneď v úvode vytvoriť jedenásťbodové vedenie, no v zápätí sme oň rýchlo prišli a na veľkú prestávku sme dokonca odchádzali so sedembodovým mankom. V druhej polovici sme Handlovú pustili do vysokého vedenia, napriek tomu sa nám ale podarilo vrátiť do stretnutia ešte do konca riadneho hracieho času a vynútiť si predĺženie. Záver štvrtej desaťminútovky nás stál príliš veľa síl a práve to sa odzrkadlilo v predĺžení. V ňom sa viac bojovalo ako hralo, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že v záverečnej päťminútovke padlo iba päť bodov z hry. K prvému víťazstvu na palubovke súpera sme boli naozaj blízko a takáto prehra mrzí o to viac. Musím ale poďakovať svojim zverencom, ktorí ani za nepriaznivého stavu zbrane nezložili a bojovali až do záverečného hvizdu tohto nervydrásajúceho zápasu.“

MBK Handlová: Veličkovič 18, Mrviš 14, Gudzič 12, Židzik 4, Lehman 5 (Štorcel 11, Haviar 9, P. Vojtek 3, Kišš 0)

Tréner: L. Smačko.

BK Levickí Patrioti: Obade 22, Lockhart 17, Anuna 14, Galata 14, Klár 8 (Vlaič 2, Drapák 0, Matej Marchyn 0)

Tréner: L. Lutovský.

TH:   26/16 – 30/19

FAULY:   23– 25

5 FAULOV:   Klár, Anuna, Obade

TROJKY:   27/6– 20/4