Ľudovít Smačko: „Veľkú nespokojnosť vyslovujem na adresu našich mladých basketbalistov“Basketbalová Slovakšport.tv extraliga mala dnes na programe piate kolo, v ktorom pod Zoborom zdolali basketbalisti Nitry Banskú Bystricu pohodlne 87:58, Inter si doma podľa očakávania poradil s Prievidzou 66:59, Svit potvrdil svoju momentálnu silu a zaknihoval prvé víťazstvo na palubovke súpera, keď zvíťazil u úradujúceho vicemajstra z Komárna rozdielom koša 85:83 a Handlovčania nedovolili Levickým Patriotom odniesť si z Hornej Nitry prvé víťazstvo v novej sezóne a po štyridsiatich minútach triumfovali 87:71.

Úvod naznačil, že sa pod košmi handlovského Baníka bude o víťazovi rozhodovať až do posledných sekúnd stretnutia. Hostia sa po dvoch minútach hry dostali po košoch Obadeho a Lockharta do vedenia 5:0 a Handlovčania sa na začiatku dlho hľadali. Prvé body Baníka zaznamenal pivot Vojtek a po trojke Veličkoviča, zeleno-čierni po prvý raz viedli 8:7. Potom sa opäť podarilo Levičanom odskočiť až na sedembodový rozdiel 15:8 a zaskočený tréner Smačko, siahal po prvom oddychovom čase. Po ňom naskočili domáci na palubovku tak ako sa na favorita patrí a do konca úvodnej desaťminútovky nielenže nepriaznivé bodové manko zmazali, ale strhli vedenie na svoju stranu a pred druhou periódou viedli tesne 21:19.

Do druhej štvrťky vstúpili Handlovčania ako vymenení a od jej začiatku boli dominantnejším celkom. Streleckú smršť odpálil dvoma trojkami Gudzič a po ňom zaznamenal sedem bodov v rade Mrviš. Tri minúty pred koncom prvej polovice nasadili Handlovčania veľmi účinnú a agresívnu obranu, ktorej výsledkom boli úspešné brejky. Pätnásťbodovou šnúrou, počas ktorej dovolili Patriotom zaznamenať iba dva trestné hody, stanovili polčasový výsledok na 50:32.

Po prestávke nadviazali zverenci trénera Smačka na výkon z konca druhej štvrtiny a po dvoch minútach hry svietil na ukazovateli stav 54:32. Prvé body hostí v tejto časti prišli po necelých troch minútach hry z ruky Wrighta, ku ktorému sa pridal Klár a práve táto dvojica ako tak udržiavala svoj tím v hre. Handlová ale podporovaná domácim hľadiskom, nedovolila Levičanom svoj polčasový náskok zmazať. Práve naopak, do konca tretej štvrtiny, zeleno-čierni natiahli svoje vedenie až na dvadsaťšesť bodov 73:47.

Uspokojení Handlovčania v poslednej desaťminútovke rapídne zvoľnili tempo a to od jej úvodu Levičania trestali. Obaja tréneri siahli po hráčoch z lavičky, ktorí prakticky zápas iba dohrávali a hosťom sa darilo takmer tridsaťbodové manko postupne mazať. Laxný prístup mladých basketbalistov Baníka, ktorí dostali v závere od trénera Smačka príležitosť ukázať na palubovke svoje schopnosti, pripravil Handlovú o ďalšie vysoké víťazstvo pod domácimi košmi a zo záverečnej konfrontácie lavičiek, bola prevaha na strane súpera. Plný bodový zisk však po výsledku 87:71 predsa len ostal na hornej Nitre. Stretnutie bolo sprevádzané množstvom nepresností a strát, ktorých počet  sa vyšplhal na číslo päťdesiat.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK:

„O víťazovi sa rozhodlo už v prvej polovici stretnutia, spokojnosť však môžem vysloviť iba čo sa prvých troch štvrtín týka. V záverečnom dejstve som aj za cenu straty vysokého náskoku prestriedal a na palubovku sa dostali hráči z lavičky. Mojim cieľom bolo šetriť kľúčových hráčov, ktorých prenasledujú drobné zranenia. Veľkú nespokojnosť vyslovujem na adresu našich mladých basketbalistov, ktorých výkon bol ľahostajný a ktorí v závere predvádzali basketbalovú mizériu. Jej dôsledkom Levice znížili na rozdiel šestnástich bodov a napriek tomu že nám v dnešnom stretnutí nešlo o čo najvyšší bodový rozdiel, moju dôveru niektorí hráči veľmi sklamali.“

Ladislav Lutovský, tréner BK Levickí Patrioti:

„Dnes sme dokázali držať s domácimi krok iba do polovice druhej štvrtiny, no potom sme z palubovky úplne odišli. Súpera sme nedokázali ubrániť a nepochopiteľne sme mu dovolili pred polčasom zaznamenať pätnásťbodovú šnúru. Veľmi skoro nazbierali štyri osobné chyby Anuna a Obade, čo ma prinútilo šetriť týchto kľúčových hráčov na lavičke. Samozrejme neskúsenosť mladých hráčov bolo na palubovke cítiť a aj keď sme si dokázali vytvoriť strelecké pozície, v zapätí prišli dve až tri naivné straty a to Handlovčania poľahky trestali. Túžba po víťazstve bola vo väčšej miere na strane Handlovej a zrejme to dnes rozhodlo.“

Štvrtiny:  21:19, 29:13, 23:15, 14:24

Fauly:   29 – 30

TH:   32/23 – 31/19

Trojky:   21/8 – 16/4

Body za Handlovú: Gudzič 21 (4), Haviar 13 (1), Veličkovič 12 (3), Savič 12, Mrviš 10, J. Vojtek 5, P. Vojtek a Kiss po 4, Ridzoň a Galád po 3

Body za Levice: Lockhart 17 (1), Wright 15, Klein 14 (1), Klár 10 (1), Anuna 7 (1), Obade 6, Drapák 2

Rozhodovali:  Zdenko Zubák, Peter Karniš a Michal Perečínsky