Ľudovít Smačko: „Situáciu v tíme je potrebné riešiť“Basketbalová Slovakšport.tv extraliga mužov mala v sobotu na programe stretnutia štrnásteho kola, v ktorých Prievidza hostila majstrovský Inter, Iskra Svit Komárno a Levickí Patrioti Handlovú. My sme zaostrili na posledný spomínaný duel. Handlovčania cestovali do Levíc s cieľom odčiniť posledné dve zaváhania so Svitom a pod košmi Spišskej Novej Vsi, domáci sa naopak pod hrozbou realizačných zmien, museli o tretí triumf poriadne pobiť. A práve to boli dôvody, ktoré sľubovali pekné basketbalové predstavenie.

Toho sa ale diváci v levickej športovej hale nedočkali. Hneď v úvode sa Galatovou strelou dostali domáci do vedenia, ktoré si držali počas celých štyridsiatich minút. Handlovčanom sa nedarilo strelecky sa presadiť a na doskoku kraľoval domáci Nick Wright. V piatej minúte musel za stavu 13:6 žiadať o oddychový čas hosťujúci tréner Smačko. Po ňom baníci znížili zásluhou Gudziča na 10:13, Patrioti si ale tesné vedenie strážili a po úvodnej desaťminútovke svietil na ukazovateli skoré stav 22:17.

Druhá štvrtina do bodky kopírovala úvodne dejstvo a ani tieto minúty veľa basketbalového kumštu nepriniesli. Strelecky indisponovaní baníci sa na každý jeden kôš poriadne narobili a Levičania naďalej ťažili najmä z podkošovej hry bojovného Nicka Wrighta. Po úvodnej dvadsaťminútovke viedli 36:29.

Aj v treťom dejstve mali navrch basketbalisti z metropoly Tekova, ktorým sa podarilo dostať do šestnásťbodového vedenia 53:37 a s Handlovčanmi to vyzeralo zle nedobre. Skóre pred záverečnou desaťminútovkou stanovil dvoma trestnými hodmi Galata, keď upravoval na 55:41.

Vysokým vedením uspokojení Levičania vstúpili do záverečného dejstva veľmi zle a o víťazstvo sa takmer pripravili. Dlhých šesť minút nezaznamenali ani jediný bod a necelé štyri a pol minúty pred koncom stretnutia viedli už iba rozdielom siedmych bodov, 55:48. Záver ale po taktickej stránke absolútne hostia nezvládli a aj keď sa im podarilo znížiť šestnásťbodové manko na 62:65, na plný bodový zisk im to už nestačilo.

Povedali po zápase:

Ladislav Lutovský, tréner Patriotov:

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo po zbabranom zápase v Nitre nad Handlovou uspieť. Od úvodu sme nasadili agresívnu obranu, ktorá dovolila súperovi nastrieľať do polčasu iba dvadsaťdeväť bodov. V tretej štvrtine sme si dokázali vytvoriť pohodlné šestnásťbodové vedenie, v závere sme však oň takmer prišli. Handlovčania sa zlepšenou hrou vo všetkých smeroch dokázali vrátiť do zápasu, našťastie pre nás prišlo toto z mŕtvych vstanie hostí pomerne neskoro  a nám sa podarilo priviesť dôležitý duel do víťazného konca. Podobne ako v predchádzajúcich stretnutiach, aj v tomto sme sa víťazstva zľakli, moji zverenci stratili sebavedomie a to nás skoro pripravilo o dôležité dva body. Verím že nám toto víťazstvo zdvihne psychiku a v ďalších zápasoch nebudeme pod takým obrovským tlakom ako dnes.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK:

„Celý zápas sme ťahali za kratší koniec, na katastrofálny herný prejav pivota Vojteka už nenachádzam slov a stretnutie v Leviciach sme odohrali prakticky bez centrov, ktorí síce na palubovke boli, ale cítiť ich tam vôbec nebolo. Nemôžeme sa opierať o streľbu zo stredných a väčších vzdialeností, basketbal sa hrá do koša, pod ktorým žiaľ momentálne nemáme žiadnu oporu. S počtom stratených lôpt, ktorý sa vyšplhal až na číslo dvadsaťpäť sa môžeme stretnúť akurát tak v žiackej  kategórii, napriek tomu sa toľko strát podarilo vyprodukovať aj mojím hráčom, čo nepotrebuje ďalší komentár. Maximálna nezodpovednosť, ľahostajnosť, laxný prístup, nemohúcnosť a alibizmus charakterizujú náš tím v posledných vystúpeniach.  Nastala chvíľa, kedy je potrebné situáciu v tíme riešiť a ja pevne verím, že sa tým vedenie MBK bude v nasledujúcom období intenzívne zaoberať.“

Body za Levice: Anuna 15, Wright 14, Lockhart 12, Klár 10 Galata 10 (Obade 3, Vlaič 1, Drapák 0, Klein 0)

Tréner: L. Lutovský.

Body za Handlovú: Mrviš 17, Štorcel 11/3 trojky, Gudzič 10, Veličkovič 9, J. Vojtek 0 (Savič 9, Haviar 4, Lehmann 2, P. Vojtek 0)

Tréner: Ľ. Smačko.

TH: 32/20 – 18/15,

fauly: 17 – 26

trojky: 5 – 5

Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš a Daňo