Roky 1941 – 1966

Basketbal v meste Handlová má dlhoročnú tradíciu. V jeho bohatej histórii sa dostal do povedomia v celom Československu i v zahraničí. Takto šíril dobré meno baníckeho mesta. Doma prilákal na svoje zápasy, najprv do telocvične ZŠ Mierové námestie v Handlovej a od roku 1972 do športovej haly, priaznivcov tejto krásnej hry. Verejnosť i mesto mu fandia dodnes. Predstihol totiž aj futbal a stal sa v Handlovej športom číslo jeden.

Históriu basketbalového klubu BANÍK Handlová môžeme rozdeliť do niekoľkých období:

-vznik basketbalu (1941)
-príchod Mikuláša Kardoša (1954)
-éra bratov Lukášikovcov (1966)
-samostatná slovenská extraliga (1993)

Basketbal v Handlovej založili v roku 1941 nadšenci basketbalu, študenti, bratia MACHOVCI. Samotný oddiel basketbalu zastrešil Športový klub Handlová, kde bol športom č. 1 futbal. Prvá zostava BK BANÍK Handlová: Ľudek a Juraj Mach, Ladislav Wäldl, Ladislav Smitka, Július Türk, Karol Bohumel, Oskar Schwarcz, Ladislav Procner, Ervin Podolay a Ján Hurtík.

Prvé basketbalové koše boli drevenej konštrukcie, ktoré zhotovil handlovský stolár Julo Kozárik. Prvým vedúcim oddielu sa stal Ondrej Cabaník. Neskôr to prevzal Michal Barančok. Zápasy sa hrávali na štadióne ŠK Handlová za severnou futbalovou bránkou (priestor štadióna bol na terajšej ZŠ Morovnianska ceta). Toto obdobie bolo poznačené nepravidelnými zápasmi, nehrala sa ani súťaž. V pamäti zostal však zápas pri otvorení štadióna v roku 1944 s družstvom Bratislavy, za ktoré hral Ján Klen z Handlovej, so spoluhráčom Handzom, bratmi Kurom a Erikom Uberalovcami, Miklánekom, Hermanom a Mašekom. V neskoršom období inklinovali k tomuto športu hráči mladšej garnitúry: Rudolf Rendek, Erik Szedely, Vojto Drexler, Ivan Krátky, Juraj Ihring, Vinco Musela, Július Türk a Ján Hurtík.

Kvalitatívny zvrat v handlovskom mužskom basketbale prinieslo účinkovanie prof. Mikuláša KARDOŠA, ktorý v roku 1954 prišiel na Strednú priemyselnú školu v Handlovej. V tejto škole vychoval celú plejádu výborných hráčov a položil tak solídny základ neskoršej basketbalovej slávy v Handlovej. Jeho kolektív tvorili známi hráči ako bol Čertík, Šuba, Chrenko, Mrviš, Fusek, Fašánek, Lovík a iní. Do tejto basketbalovej rodiny však zasiahlo aj niekoľko tragédii ako bol smrteľný úraz I. Fašáneka, alebo nešťastný úraz mimoriadne talentovaného hráča Jožka Mrviša, ktorý stratil dolnú končatinu. Ten však aj s protézou dokázal hrať výborný basketbal. V rámci tohto kolektívu prišli k slovu i študenti z priemyslovky pod vedením Mikuláša Kardoša. Neobyčajne talentovaná generácia hráčov – Šaškievič, Juhaniak, Grebáč, Mikuš, Karvaš, Certík, Šuba, Mrviš, Lovík, Fusek, Fašánek, Chrenko a Čekan rýchlo naplnila predstavy trénera. V ročníku 1964/1965 postúpila do II. ligy, lenže odchod niektorých hráčov zapríčinil, že zo súťaže vypadla. Mikuláš Kardoš na toto obdobie spomína takto: “Už pred nástupom do SPŠ som si zaumienil trénovať basketbalových dorastencov. V Handlovej nebol organizovaný basketbal ani v TJ Baník.

V čase môjho nástupu mala Stredná riemyselná škola vhodnú telocvičňu, ktorá vyhovovala vtedajším podmienkam. Začali sme dvakrát v týždni s tréningami. Už v prvom roku môjho pôsobenia na Stredoškolských hrách sme dosiahli významné úspechy. Tieto výsledky ma podnietili k zapojeniu družstiev mladších a starších dorastencov do organizovaných súťaží. Takto vznikla Školská telovýchovná jednota. Každý rok, do roku 1963, sme bojovali o titul majstra kraja a tri krát sme ho aj vyhrali. Po vzniku celoslovenskej dorasteneckej ligy sme boli jej každoročným účastníkom a neskončili sme horšie ako na druhom mieste. Do celoštátneho finále sme sa prebojovali trikrát a skončili sme na druhom, treťom a štvrtom mieste”.

Úspešné ťaženie týchto mladíkov malo v Handlovej širokú odozvu a preto výbor TJ Baník Handlová prijali družstvo do TJ Baník. Po dovŕšení seniorského veku, prihlásili celok do kategórie dospelých. Družstvo vyhralo majstrovstvo kraja a postúpilo do II. ligy (1964/1965).

Najbližší zápas
Tabuľka extraligy 2017-2018