V sobotu pokračovala basketbalová extraliga mužov zápasmi pätnásteho kola, v rámci ktorého handlovskí baníci hostili Iskru Svit. Podtatranci prišli na hornú Nitru posilnení víťazstvom z komárňanskej palubovky a tak to domáci basketbalisti nemali jednoduché.

Stretnutie, ktoré z hľadiska sledoval už aj staronový kouč zeleno-čiernych Dušan Kasum začalo lepšie pre domácich, ktorí sa v úvode ujali vedenia 12:4. Potom ale prišli ľahké straty, nepresná streľba a školácke chyby, ktorými dovolili Iskre strhnúť vedenie na svoju stranu a po necelých ôsmych minútach, hostia viedli 23:14. Päť sekúnd pred koncom prvého dejstva zvyšoval na 30:18 Walton, no s klaksónom upravil na 20:30 Zejak.

V druhej časti už po dvoch minútach domáci prehrávali o devätnásť bodov 22:41 a vyzeralo to s nimi zle nedobre. V týchto okamihoh z hľadiska adresoval lavičke cenné rady tréner Kasum. Následne Handlovčania pridali a päť minút pred koncom prvej polovice za stavu 36:43, žiadal o oddychový čas hosťujúci kouč Madzin. Po ňom sa na palubovke hra vyrovnala a o najkrajší moment zápasu sa postaral Marcus Tyus. Ten parádnym blokom, ktorý uštedril Lošonskému, nadvihol domácich divákov zo sedadiel. Domáci sa ale vrátili k hernému prejavu z prvej štvrtiny a Podtatranci si ešte do veľkej prestávky vytvorili osemnásťbodové vedenie 58:40.

Tretia štvrtina nepriniesla oku lahodiaci basketbal a hostia zachytili jej úvod lepšie. Handlovčania opäť vyrábali jednu chybu za druhou a stretnutie hrané v tréningovom tempe ovládli východniari. Do záverečnej desaťminútovky vstupovali baníci už s dvadsaťdvabodovým mankom, 64:86.

Bodový účet poslednej štvrťky otvárali Landerbergue so Zejakom, no netrvalo dlho a Hornonitrania sa vrátili k basketbalovej mizérií. Sviťania tak pohodlne kráčali k pokoreniu stobodovej hranice. Túto ambíciu dosiahol tri a pol minúty pred koncom trojkou Galata a hostia viedli 101:77. Posledné okamihy tejto basketbalovej frašky sa už len dohrávali a po štyridsiatich minútach zvíťazila sviťanská Iskra zaslúžene 108:81.

Body za Handlovú: Tyus 20, J. Djordjevič 13, Gabrič 12, Landenbergue 11, Štefek 8 (Zejak 9, Stanojevič 8, Dratva, Haviar a Mátych 0).

Body za Svit: Avramovič 26, Lošonský 23, Walton 20, Ivelja 11, Jackson 5 (Galata 17, Davis 6, Findura 0).

TH: 22/15 – 34/24

Fauly: 32 – 17

Trojky: 8-4

Rozhodovali: Fuska, Matejčík, Izák

Povedali po zápase:

Ondrej Haviar, kapitán Handlovej: „Veľmi sme sa snažili podať čo najlepší výkon, ale na ihrisku sme nedodržali nič, čo sme si povedali. Súper zaslúžene zvíťažil.“

Ivan Zejak, hráč Handlovej: „Nepodali sme výkon hodný ligového tímu. Súper nás predčil vo všetkých ukazovateľoch a zaslúžene vyhral.“

Michal Madzin, tréner Svitu: „Som veľmi rád, že sme tento zápas zvíťazili. Chcem poďakovať mojim chalanom za predvedený výkon.“

Maurizio Galata, hráč Svitu: „Odohrali sme dobrý zápas vo výbornom prostredí. My sme hrali rýchlo a jednoducho, výsledok zápasu nás veľmi teší.“