Extraligová sezóna 2017/2018 iba nedávno spoznala meno nového majstra. Stal sa ním basketbalový celok BK Levickí Patrioti.

Basketbalisti z metropoly Tekova si vo finálovej sérií hladko poradili s košickými býkmi a zaslúžene získali do svojej zbierky druhý majstrovský titul v histórií klubu.

Handlovským basketbalistom sa v uplynulom extraligovom ročníku podarilo vstúpiť do štvrťfinálových bojov z ôsmeho miesta. V prvom kole play off sa im postavil víťaz dlhodobej časti, Inter Bratislava.

Kvalita štvrťfinálového súpera z Bratislavy bola nesporne vysoká a záver súťaže sa preto Handlovčania snažili dohrať aspoň so cťou. No v sérií hranej na tri zápasy, vtedy ešte stále úradujúcemu majstrovi vo všetkých troch zápoleniach podľahli.

V súboji Tomáš Mrviš (Inter) a Ivan Zejak (MBK)

Predsezónny cieľ, ktorým bol postup do play off Handlovčania síce splnili, no očakávania fanúšikov neboli uspokojené. Časté rošády na súpiske baníkov sa podpísali pod ich nestabilné výkony.

Prišiel však čas nasmerovať pohľad dopredu a sústrediť sa na nastávajúcu sezónu. Práve preto sa manažment handlovského Baníka v uplynulých týždňoch zaoberal obsadením trénerského postu.

Po dôkladnom zvážení všetkých súvislostí napokon ohlásil, že sa handlovského kormidla v sezóne 2018/2019 ujme štyridstaťročný rodák z Považskej Bystrice Peter Torda.

Peter Torda na lavičke Považskej Bystrice

Úspešný a ambiciózny kouč, ktorý v sezónach 1998/1999-2001/2002 obliekal handlovský dres, naštartoval svoju trénerskú kariéru v považskobystrickom mládežníckom basketbale, kde vychoval mnoho úspešných hráčov, pôsobiacich nielen na slovenskej extraligovej scéne, ale aj v zahraničí.

Peter Torda (vpravo) v drese Handlovej

Myšlienka angažovať tohto sympatického lodivoda, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako asistent trénera slovenskej seniorskej reprezentácie ale neprišla ako blesk z jasného neba, no Handlovčania prejavili o jeho služby záujem omnoho skôr. „Ak si dobre pamätám, prvý kontakt ohľadom pracovnej ponuky, som s vedením handlovského MBK nadviazal približne pred troma rokmi. V tom čase som však nechcel v súvislosti so svojou prácou nič meniť a odísť od rozrobených projektov v považskobystrickom mládežníckom basketbale“, skonštatoval novopečený tréner Handlovej Peter Torda.

Trénerská reprezentačná dvojica Ivan Rudež a Peter Torda

Vedenie MBK to ale nevzdávalo a k rozhodnutiu, ktoré Handlovčanov veľmi potešilo, tréner Torda dospel až po uplynulej extraligovej sezóne. „V uplynulých týždňoch začal byť záujem Handlovej o moje služby stále intenzívnejší, čo napokon vyústilo do niekoľkých rokovaní. Myslím, že nastal ten správny čas a preto som sa rozhodol nastúpiť na palubu handlovskej extraligovej lode, ku ktorej mám citovo veľmi blízko. S predstaviteľmi klubu sme sa porozprávali o dôležitých veciach, ktoré sú potrebné pre fungovanie tímu. Vo všetkých smeroch sme sa zhodli a okamžite dohodli na spolupráci“, povedal s úsmevom na tvári charizmatický Torda.

Odchod Petra Tordu od považskobystrického mládežníckeho basketbalu mnohých zaskočil, veď jeho meno sa s ním dlhé roky nerozlúčne spájalo. „Podľa môjho názoru je mládež v Považskej Bystrici nasmerovaná správnym smerom a koncepcia naštartovaná veľmi dobre. Som si istý, že moji kolegovia, s ktorými som mládežnícky basketbal budoval, nadviažu na uplynulé ročníky plnohodnotne a profesionálne. A nakoniec, nie som na druhej strane zemegule, takže v prípade potreby som pripravený im kedykoľvek pomôcť“, zašpásoval Torda.

Peter Torda sa pravidelne venuje mládeži aj na letných campoch pripravovaných Basketlandom

To čo ale zaujíma hadlovských priaznivcov najviac, sú vízie a ambície trénera pred nastávajúcim extraligovým ročníkom. „Už pri prvom stretnutí so športovým riaditeľom klubu som povedal, že našim spoločným a prvoradým cieľom musí byť prinavrátenie handlovských fanúšikov späť do haly. To ale nepríde samo. Musíme im opäť prinášať radosť z hry a získať si ich na svoju stranu. Som si istý, že pokiaľ tento cieľ splníme, vrátia sa na svoje miesta do hľadiska a budú tak skvelí, ako si ich pamätám ešte zo svojho hráčskeho pôsobenia v Handlovej. Ďalším cieľom musí byť stabilizácia pomerov v klube. Iba tým môžeme začať budovať niečo nové, niečo čo sa posledné roky nedarilo vytvoriť podľa predstáv. Z tohto dôvodu už teraz precízne vyberáme hráčov do nášho systému. Treba však povedať, že to nie je jednoduché a nie vždy sa nám podarí to, čo si naplánujeme“, doplnil v závere rozhovoru handlovský kormidelník.

Autor: Pavel Procner
Najbližší zápas
1 2
Tabuľka extraligy 2017-2018
Meno klubu Z V P B
1. Inter 36 30 6 66
2. Levice 36 26 10 62
3. Prievidza 36 25 11 61
4. Košice 36 25 11 61
5. Svit 36 22 14 58
6. Komárno 36 22 14 58
7. Karlovka 36 12 24 48
8. Handlová 36 9 27 45
9. Žilina 36 5 31 41
10. S N V 36 4 32 40
Naši partneri:
Návštevnosť stránky