Handlovčania zdolali Majstra!Basketbalová Slovakšport.tv extraliga mala včera na programe zápasy siedmeho kola, v ktorých sa očakávali štyri vyrovnané a náročné stretnutia. Tieto prognózy však naplnili iba basketbalisti Nitry, ktorí si pod Zoborom pripísali piate víťazstvo, keď zdolali vicemajstra z Komárna tesne 90:86 a obrovskú drámu videli priaznivci handlovského basketbalu. V zápase domáceho MBK proti slovenskému majstrovi Inter Bratislava, ktorého Handlovčania zdolali 80:74, si baníci pripísali do extraligovej tabuľky štvrté víťazstvo v aktuálnej sezóne.
Prievidza taktiež zaknihovala veľmi dôležitý triumf a po trojzápasovej sérií prehier sa zverenci trénera Krajnoviča tešili z víťazstva 102:82 nad podtatranským celkom Iskra Svit. Spiškonovovešťania si na svoj prvý plný bodový zisk budú musieť ešte počkať, pretože včera nestačili na tím spod Urpína, ŠKP Banskú Bystricu a podľahli jej 73:87.

Od úvodných sekúnd diktoval tempo hry bratislavský Inter, ktorý sa už po troch minútach dostal do vedenia 12:4. Po oddychovom čase sa domácim podarilo trojkami Gudziča a Mrviša znížiť na 10:15, no Inter Handlovčanom do konca prvej desaťminútovky opäť odskočil na rozdiel siedmych bodov. Pred druhou štvrtinou viedol 24:17.

Druhé dejstvo bolo vyrovnané a Handlovčanom sa dokonca podarilo už po dvoch minútach hry otočiť skóre vo svoj prospech na26:24. Zeleno-čierni ale opäť poľavili a po niekoľkých nepresných pokusoch, išiel Inter opäť do vedenia. Po úvodnej dvadsaťminútovke svietil na ukazovateli stav 36:43.

Po veľkej prestávke mali mierne navrch basketbalisti Interu a handlovská defenzíva mala veľké problémy so srbským rozohrávačom Nenadom Miloševičom, ktorý pod košmi svojho bývalého zamestnávateľa predvádzal suverénny výkon. Najmä jeho zásluhou a množstvom zahodených striel domáceho celku, vyhrával úradujúci majster po tridsiatich minútach už jedenásťbodovým rozdielom, 67:56 a za tohto stavu sa zdalo, že je o víťazovi rozhodnuté.

Proti tomu bol ale tréner zeleno-čiernych Ľudovít Smačko a basketbal, ktorý majú priaznivci v slovenských športových halách iba málokedy možnosť vidieť, priniesol na pomery našej súťaže nadpriemernú úroveň. Handlovčania hneď v úvodných sekundách posledného dejstva odpálili streleckú smršť a v obrane pôsobili, akoby ani nemali v nohách predchádzajúce tri štvrtiny. Ofenzívu hostí agresívnou osobnou obranou absolútne vygumovali a Interu dovolili nastrieľať iba chabých sedem bodov, pričom štyri padli z čiary trestných hodov. V siedmej minúte tejto časti sa podarilo baníkom vyrovnať na 70:70 a za tohto stavu prevzali opraty zápasu so svojich rúk. Po nevydarených zakončeniach Interu, ktoré plynuli z výbornej defenzívnej činnosti Hornonitranov, sa úspešnými brejkmi dostala Handlová do vedenia 76:70. Za obrovských ovácií hľadiska si Ľudovít Smačko spolu so svojimi zverencami štvrté extraligové víťazstvo v rade postrážili a súpera vyprevadili na cestu do nášho hlavného mesta víťazstvom 80:74.

Obrovský kus srdca nechali na palubovke odchovanci handlovského basketbalu, Tomáš Mrviš a Ondrej Haviar, ktorí boli hlavnými strojcami včerajšieho dôležitého úspechu. Obaja počas celého stretnutia diktovali tempo hry a držali svoj tím nad hladinou, aj vo fázach keď sa dostával do vyššieho bodového manka. Enormné nasadenie a obrovská chuť po víťazstve Handlovčanov, opäť raz predčili basketbalové kvality, ktorými Inter bez pochýb disponuje.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„V prvom polčase bol Inter lepším tímom a úvodnú dvadsaťminútovku sme hrali príliš kŕčovito. Hostia nás v prvej polke pod košom preskákali a na polčas odchádzal so sedembodovým vedením. Cez veľkú prestávku sme si ale povedali, čo musíme na palubovke zlepšiť a tieto pokyny konečne neostali iba v šatni. Cením si výkon mojich zverencov, ktorí aj napriek tomu , že bol súper prakticky celý čas kúsok pred nami, dokázali odovzdať zo seba maximum. O našom víťazstve rozhodlo väčšie basketbalové srdce.“

Oleg Meleščenko, Inter Bratislava:

„V prvom rade chcem domácim, ktorí dnes odohrali vynikajúci zápas, poblahoželať k víťazstvu a musím povedať, že to bol najlepší výkon Handlovej, aký som kedy v jej podaní videl. Domáci zvládli najmä záver stretnutia takticky lepšie a zaslúžene zvíťazili. Handlovčanom k štvrtému triumfu v rade gratulujem.“

Štvrtiny:  17:24, 19:19, 20:24, 24:7

Body za MBK: Mrviš 20 (4), Veličkovič 16 (2), Haviar 12 (1), Gudzič 12 (2), Savič 11, Štorcel 5 (1), J. Vojtek 4 (1)

Body za Inter: Miloševič 21 (2), Graham 14 (2), Bílik 13 (3), Starosta 11, Baťka 8 (1), Kuffa 5 (1), Harrison 2

Fauly: 23 – 20

TH:  24/17 – 24/13

Trojky:  32/11 – 25/9

Rozhodovali:  Zdenko Tomašovič, Miroslav Matejčík a Miroslav Hančík