IMG_4622

Autor: Pavel Procner, Foto: Peter Jaško

Posledný augustový piatok vycestovali handlovskí basketbalisti do českého Zlína, kde sa každoročne zúčastňujú na trojdňovom turnaji Protón Cup. Na tradičný medzinárodný turnaj pricestovali v piatok tri celky. Handlovčania, ktorí sa tu v uplynulom roku umiestnili na druhom mieste a ktorým uniklo turnajové víťazstvo iba o vlások, sa predstavili na otváracom ceremoniály po boku súperov z Brna, Klosterneuburgu a domáceho Zlína. Basketbalový klub spod Tatier Iskra Svit tento rok prvenstvo obhájiť neprišiel a svoju účasť odriekol.

V úplne novom zložení odohrali včera zverenci trénera Smačka úvodný duel s hostiacim Zlínom, ktorý účinkuje v druhej najvyššej súťaži našich západných susedov. Až na Gudziča, ktorý si lieči zápal achylovej päty, mohol handlovský kormidelník Ľudovít Smačko zapojiť do stretnutia všetkých hráčov. K nim sa pripojil aj 190 centimetrov vysoký český rozohrávač Martin Bašta, ktorý donedávna pôsobil v tíme Mmcité Brno.

Handlovčania svoju spoločnú premiéru pred nadchádzajúcim súťažným ročníkom zvládli a po štyridsiatich minútach sa tešili z prvého turnajového víťazstva 104:98. V tomto zápase prevládal útok nad obranou, o čom svedčí aj počet celkovo nastrieľaných bodov.

Do polčasu to bol veľmi vyrovnaný duel, Zlín dokázal držať s favorizovanou Handlovou krok a na veľkú prestávku odchádzali oba celky za stavu 50:54. O triumfe Smačkovcov rozhodlo tretie dejstvo, v ktorom mali jasne navrch handlovskí basketbalisti a pred záverečnou desaťminútovkou viedli už rozdielom šestnástich bodov, 83:67. Tieto minúty naznačovali, že favorizovaní baníci uštedria svojmu hostiteľovi poriadny debakel, no záverečná desaťminútovka priniesla diametrálne odlišný scenár. Veľmi sympatický a bojovný herný prejav domáceho celku, zeleno-čiernych poriadne zaskočil. Uspokojení pohodlným vedením dovolili hráčom Zlína nepriaznivé bodové manko postupne mazať a štvrtú periódu prehrali 21:31. Napriek tomu si šesťbodové víťazstvo udržali a triumfom 104:98 vstúpili do turnaja Protón Cup úspešne. Už dnes na nich čaká ďalší náročný súper, basketbalový celok Mmcité Brno.

ŠKB Zlín – MBK Handlová   98:104 (50:54)

Štvrtiny:  27:31, 23:23, 17:29, 31:21

Body za Handlovú: Drezga 28, Bijelič 21, Šoška 14, Haviar 10, Belavý 9, Mátych 8, Djurišič a Mijovič po 6, Dplník 2, Stanojevič a Bašta 0

Najlepší strelci Zlína: Chwaszc 17, Svoboda a Šušák po 15