IMG_4463

MBK Handlová – Rieker Komárno

V druhom kole našej najvyššej basketbalovej súťaže boli dnes na programe štyri zápasy. Pod Zoborom sa proti sebe postavili Nitra a Spišská Nová Ves. Oba celky mali pred stretnutím veľkú motiváciu, ktorou bolo premiérové víťazstvo v novej sezóne. Karlovka posilnená skvelým vstupom do aktuálneho extraligového ročníka hostila Iskru Svit. Ten si prišiel do Bratislavy napraviť chuť po tesnej prehre z palubovky úradujúceho majstra. Najväčšiu pozornosť basketbalovej verejnosti pútal šláger v metropole hornej Nitry, kde sa pod košmi prievidzskej City Arény, predstavil vlaňajší finálový súper Prievidze Inter Bratislava. Pre domácich mal tento súboj omnoho vyššiu dôležitosť, veď Hornonitrania mali čo svojmu dnešnému rivalovi po finálovom fiasku vracať. Stretnutie Banskej Bystrice s Levickými Patriotmi bolo preložené na deviateho decembra.

Kvarteto zápasov Eurovie SBL skompletizoval duel medzi handlovskými baníkmi a komárňanským Riekerom. Handlovčania odštartovali sezónu vynikajúco, keď si na Spiši poradili s domácim AC LB suverénne 95:76. A práve tento fakt staval „Smačkovcov“ do úlohy miernych favoritov. Komárno nemá na Handlovskej palubovke navyše príliš lichotivú bilanciu a tak sa zeleno-čierni usilovali o potvrdenie víťazstva z prvého kola, ktoré ich vystrelilo na vedúcu priečku extraligovej tabuľky. V drese Handlovej nastúpil už aj 204 centimetrov vysoký chorvátsky center Aco Mandič, ktorého štart nebol až do úvodného rozskoku istý. Napokon sa ale vedeniu Baníka podarilo urobiť všetky potrebné kroky k tomu, aby v stretnutí druhého kola zaplátali dieru vo svojich podkošových radoch.

Predzápasové prognózy sa od úvodu stretnutia začali do bodky napĺňať. Handlovčania sa v prvých minútach javili ako mierne dominantnejší celok, no v piatej minúte po technickej chybe Gudziča, hostia zacítili príležitosť dostať sa do vedenia. Trestný hod Bannister premenil a v zápätí prišlo úspešné podkošové zakončenie Jankoviča. Handlovčanom odišla streľba a to hostia z rýchlych brejkov okamžite trestali. Po úvodnej desaťminútovke vyhrávalo Komárno v Handlovej 24:17.

V druhom dejstve prevzali namotivovaní hostia taktovku nad zápasom. Baníkom sa síce darilo vytvárať si strelecké príležitosti, no tie vo väčšine prípadov košom nekončili. Na doskoku dominoval súper z Komárna a z následných protiútokov naďalej zaváhania v handlovských radoch trestal. Hosťom sa podarilo dostať sa až do osemnásťbodového vedenia 39:21. Tri minúty pred koncom prvej polovice si domáci lodivod Ľudovít Smačko vyžiadal oddychový čas, v ktorom slovami na adresu svojich zverencov nešetril. Následne sa po niekoľkých vynikajúcich defenzívnych zákrokoch  otvorila Handlovčanom cesta do Komárňannského koša. Necelé dve minúty pred koncom prvej polovice bola Handlová späť v zápase, keď na ukazovateli svietil stav 31:39. Napriek tomu odchádzalo Komárno na veľkú prestávku s jedenásťbodovým vedením 43:32.

Po prestávke sa obraz hry príliš nezmenil a kým Komárnu vychádzalo prakticky všetko na čo siahlo, Handlovčania sa nedokázali zo stredných a väčších vzdialeností presadzovať. Na doskoku dominovali aj v týchto minútach hostia, ktorí si dvanásťbodové vedenie s prehľadom držali. V závere tretej časti sa baníkom podarilo znížiť na 56:66. Za tohto stavu odštartovalo záverečné dejstvo zápasu.

Handlovčanom nemožno snahu uprieť ani v poslednej štvrťke, no naďalej sa nemohli do komárňanslého koša trafiť. Zverenci trénera Čuroviča si pohodlné vedenie kontrolovali a opäť ťažili zo streleckej nemohúcnosti baníkov. Smačkovci napriek záverečnému tlaku nedokázali zvrátiť nepriaznivý stav a Riekeru sa podarilo doviezť zápas do víťazného konca 82:74.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová: „Po prvom zápase v Spišskej, akoby naši hráči zaspali na vavrínoch. Dnes sme na súpera určite mali, no keď vám nepadnú otvorené strely, je ťažko konkurovať takému celku, akým je Komárno. Mňa najviac hnevá prístup niektorých hráčov k zápasu a mám pocit, že sme sa venovali viac diskusiám s rozhodcami ako dianiu na palubovke. Tento fakt musíme veľmi rýchlo vyriešiť. Verím, že dnešné stretnutie bolo tým najlepším poučením pred nastávajúcimi zápasmi.“

Miljan Čurovič, tréner MBK Komárno: „Vstúpiť do súťaže dvomi víťazstvami je vynikajúci pocit. Ja si pamätám ešte ako hráč, že do Handlovej sa len tak pre body nechodilo a o to viac ma dnešné víťazstvo teší. Dnes sme podali tímovejší výkon a to rozhodlo. Zvíťaziť na pôde tak silného súpera, je dobrý štart do nového ročníka. Verím, že nás to posunie vpred aj do ďalších bojov.“

Miloš Djurišič, MBK Handlová: „Viacerí naši hráči sa uspokojili s víťazstvom v Spišskej Novej Vsi a k dnešnému zápasu sme nepristúpili s patričným rešpektom. Komárno patrí do inej kategórie ako Spišská a dnes sme doplatili na laxný prístup. Pokiaľ chceme pomýšľať na úspechy, musíme sa podobným výkonom na palubovke vyhýbať.“

Marek Kozlík, MBK Komárno: „Dnešné stretnutie bolo fyzicky veľmi náročné, no my sme ho po taktickej stránke zvládli lepšie. Handlovčania sa v závere snažili zvrátiť výsledok vo svoj prospech, čo sme im nedovolili. Aj keď domáci ťahali v záverečnej perióde za dlhší koniec, bodový náskok z predchádzajúcich troch štvrtín nám zaručil osembodové víťazstvo a veľmi dôležité dva body.“

Štvrtiny:  17:24, 15:19, 24:23, 18:12

BODY ZA MBK: Djurišič 25 (4), Drezga 17 (2), Stanojevič 17, Šoška 8, Bjelica 3 (1), Haviar a Gudzič po 2, Tréner: Ľ. Smačko

BODY ZA Komárno: Bilič 17, Halada 16 (1), Kratochvíl 10 (1), Stojanov 10 (2), Bannister 9 (2), Alawoya 7 (1), Kozlík 7 (1), Jankovič 6 (1), Tréner: M. Čurovič

TH:  23/19 – 15/11

TROJKY:  31/7 – 30/9

FAULY:  19 – 29

5 OCH:  Gudzič – Bannister

TCH:  Gudzič, Stanojevič