Handlovčania sa pohrali s nervami fanúšikovBasketbalová Slovaksport.tv extraliga mužov dnes pokračovala desiatym kolom, ktoré malo na programe štyri stretnutia. Prievidza, povzbudená stredajším triumfom z handlovskej palubovky cestovala na Spiš, basketbalisti banskobystrického ŠKP sa predstavili pod Tatrami, Levickí Patrioti hostili majstrovský Inter a Handlovčania si po prehre v baníckom derby, chceli pred svojimi fanúšikmi napraviť chuť po víťazstvách v domácom stretnutí s lídrom tabuľky, Edymaxom Nitra.

Úvod zachytili lepšie domáci, ktorí po štyroch minútach hry viedli 10:4. Nitranov dostali späť do stretnutia dve trojky Kosu a Sparksa a po piatich minútach svietil na ukazovateli stav 13:10. Handlovčania boli v úvodnej desaťminútovke defenzívne agresívnejší, v útoku ale zahadzovali množstvo streleckých príležitostí, no vo vzduchu dominoval domáci pivot Savič a to bol základ úspechu prvej desaťminútovky, ktorú zeleno-čierni zvíťazili tesne 26:24.

Bodový účet druhej časti otváral trojkou Smajlagič, no jeho tím viedol iba pár sekúnd, pretože taktiež trojkou kontroval Veličkovič. Potom sa tímy chvíľu striedali vo vedení, ale za stavu 33:33 prišla pätnásťbodová šnúra Handlovej, počas ktorej hostia strelili iba jediný kôš a za stavu 46:35 siahal hosťujúci tréner Ľubomír Urban po oddychovom čase. Po ňom Nitrania dvoma trestnými hodmi a jedným košom hry kozmeticky upravili priebežný stav stretnutia, no na veľkú prestávku odchádzali so sedembodovým vedením 46:39 handlovskí baníci.

Po polčase sa na palubovku vrátili v lepšom svetle basketbalisti spod Zobora, ktorí v priebehu dvoch minút stiahli stav na 46:48 a v ôsmej minúte tejto časti vyrovnával na 50:50 trojkou Kosa. Hostí mohol v zápätí dostať do vedenia dvoma trestnými hodmi Hašan, no oba minul a z protiútoku stanovil výsledok po tridsiatich minútach na 57:55 pekným smečom Peter Vojtek.

Handlovčania sa lídra tabuľky nezľakli a v priebehu úvodných dvoch minút záverečného dejstva zvýšili trojkou Veličkoviča na 62:55. Proti vytvoreniu vyššieho vedenia domácich bol ale Viliam Kosa, ktorý strelil dôležitú trojku a po nej na 64:64 vyrovnávali Nuhanovič so Smajlagičom. V 27. minúte prišiel trojbodový strelecký zápis z ruky Mrviša a po dobrom obrannom zákroku Štorcela, zaznamenal kôš s faulom muž tohto stretnutia, pivot Savič. Po jeho premenenom trestnom hode viedla Handlová minútu a pol pred koncom 75:69. V závere ale baníkom opäť odišla streľba a Nitrania dokázali vyrovnať na 77:77, keď domáci trestuhodne dovolili hosťujúcemu rozohrávačovi Sparksovi vystreliť spoza trojkového oblúka. V poslednej sekunde sa spod koša nepresadil úplne voľný Veličkovič a tak sa stretnutie prehúplo do predĺženia.

V ňom odovzdali domáci basketbalisti maximum. Handlovčania nemali k dispozícií lídra tímu, Tomáša Mrviša, ktorý opustil hraciu plochu pre päť osobných chýb. Milovan Savič aj napriek tomu, že bol na palubovke prakticky celých štyridsať minút riadneho hracieho času, nadviazal na heroický výkon a k nemu sa pridal aj Vladimír Veličkovič, ktorý napravil zahodenú tutovku z konca štvrtého dejstva, fantastickým výkonom. Pred tým sa ale ešte pohral s nervami domácich fanúšikov, keď za stavu 83:82 opäť nepremenil sám spod koša a hostia tento pokus doskočili. V zápätí ale ukážkovo vypichol súperovi loptu a zakončil za dva body, ktorými dostal Handlovčanov do vedenia 85:82. Tesne pred koncom ešte znižoval na 84:85 z veľmi ťažkej pozície nitriansky pivot Juraj Hašan a zdramatizoval záverečné sekundy tohto nervydrásajúceho zápasu. Po jeho koši museli hostia takticky faulovať a kapitán Baníka Ondrej Haviar, spečatil dvoma presnými zásahmi z čiary trestných hodov zaslúžené víťazstvo Handlovej na 87:84 po predĺžení.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK:

„Dnes sme nadviazali na streleckú mizériu, ktorá nás sprevádzala aj v poslednom domácom stretnutí s Prievidzou. Za všetko hovorí streľba 34%, no musím chalanov pochváliť za obrovskú bojovnosť. O našom víťazstve rozhodli doskoky, v ktorých sme boli omnoho aktívnejší. Pokusy ktoré nám do koša nepadli, sme si dokázali doskočiť a k tomuto ukazovateľu sa pridalo aj niekoľko dôležitých získaných lôpt, čím sme eliminovali straty a tento náročný duel priviedli do víťazného konca. K predĺženiu došlo po taktickej chybe a stretnutie sme si trochu skomplikovali inkasovanou trojkou z ruky Sparksa v závere riadneho hracieho času. Chcem poďakovať predovšetkým trojici mojich hráčov, Savičovi, Gudzičovi a Štorcelovi, ktorí nie sú zdravotne fit, no napriek tomu v bolestiach podali nadštandartné výkony.“

Ľubomír Urban, tréner Edymaxu:

„O víťazstve Handlovej rozhodla v prvom rade väčšia bojovnosť, lepší doskok v útoku, ale aj množstvo získaných lôpt. To je sumár, ktorý bol základom handlovského zaslúženého úspechu. Dnes to nebol ani na jednej strane basketbal o zručnostiach, či taktike, Handlovčania prakticky každú jednu voľnú loptu vybojovali pod svoju kontrolu a to im prinieslo ovocie.“

Štvrtiny:  26:24, 20:15, 11:16, 20:22, 10:7

Fauly:  24 – 27

TH:  33/27 – 27/22

Trojky:  31/6 – 19/8

Päť faulov: Mrviš – Nuhanovič, Lošonský

Body za Handlovú: Savič 27, Mrviš 17 (1), Veličkovič 15 (3), Gudzič 13 (1), Haviar 7 (1), Ridzoň 4, Štorcel 2, P. Vojtek 2

Tréner: Ľ. Smačko

Body za Nitru: Smajlagič 23 (2), Nuhanovič 17, Kosa 16 (4), Sparks 9 (2), Frazier 9, Lošonský 6, Hašan 4