Iskra Svit – MBK Handlová   71:69  (22:12, 11:15, 20:17, 18:25)

_MG_8869

Autor: Pavel Procner, Foto: Tomáš Rázga

Basketbalisti handlovského Baníka včera vycestovali pod Tatry, aby sa v piatom a zároveň existenčnom zápase prvého kola Play Off pobili o predĺženie štvrťfinálovej série so Svitom. Po minulotýždňovom zaváhaní, keď podľahli medveďom pod svojimi košmi 71:91, viedol Svit v sérií hranej na štyri víťazstvá už 3:1 a pred včerajším duelom stál na prahu semifinále. Handlovčania mu v premenení brejkbalu chceli zabrániť, no na palubovke Iskra Arény to jednoduché podľa očakávania nemali.

Domáci od úvodných minút baníkom zámer prinavrátiť štvrťfinálovú sériu na hornú Nitru marili a od prvej sekundy prevzali taktovku zápasu. O tom svedčil stav prvej desaťminútovky 22:12. Zverenci trénera Smačka vedeli, že ak chcú pomýšľať na zotrvanie v aktuálnej extraligovej sezóne, musia na palubovke zanechať maximum. Do polčasu sa im podarilo znížiť na rozdiel šiestich bodov, 27:33.

Po veľkej prestávke ťahali za dlhší koniec opäť domáci basketbalisti, ktorým sa v 25. minúte podarilo natiahnuť  vedenie až na sedemnásť bodov, 47:30. Hornonitrania sa ale nevzdávali a o svoju existenciu v súťaži naďalej bojovali. Do konca tretej štvrtiny vysoké bodové manko zmazali a záverečná desaťminútovka odštartovala za stavu 44:33. V záverečnom dejstve sa zeleno-čierni vrátili do stretnutia príliš neskoro a napriek tomu, že pol minúty pred koncom znížili trojkou Gudziča na 66:69, otočiť výsledok na svoju stranu nedokázali. Po víťazstve 71:69 sa z postupu medzi elitnú štvorku súťaže tešili basketbalisti Iskry Svit a Handlová sa so sezónou 2013/2014 rozlúčila.

Povedali po zápase:

Rudolf Jugo, tréner Iskry:

„Prvé kolo play off je veľmi náročné a ja som pred štvrťfinálovou sériou vedel, že nám Handlovčania postup nedarujú zadarmo. To potvrdil aj včerajší priebeh zápasu, v ktorom sme premieňali semifinálový mečbal. Aj keď to nebolo jednoduché, mňa veľmi teší, že sme svoju úlohu pred domácim hľadiskom zvládli a predstavíme sa v bojoch o medaily.“

Ivan Kartáč, športový riaditeľ MBK:

„Po domácej prehre sme sa museli opäť postaviť na nohy a do Svitu sme si prišli zobrať stratené víťazstvo z uplynulej soboty. Napriek tomu, že vo včerajšom zápase nechali naši chalani maximum, domáci opäť ukázali kvalitu ich tímu. K postupu nášmu štvrťfinálovému súperovi gratulujem. Ja sa už teraz veľmi teším na nastávajúcu sezónu.“

Rozhovory a posezónne vyjadrenia Vám prinesieme už čoskoro, v pripravovanom článku.

KONEČNÝ STAV SÉRIE 4:1

ISKRA: Channels 21, McNeal 8, Jankovič 8, Hrkač 5, Berkis 1 (Jackson 15, Míčka 9, Findura 4, Knutson 0) Tréner: R. Jugo

MBK BANÍK: Djurišič 16, Mrviš 13, Bridgewaters 2, Štorcel 1, Radenkovič 0 (Gudzič 14, J. Vojtek 10, Veličkovič 7, Vuletič 6, Haviar 0, Lekovič 0) Tréner: Ľ. Smačko

TH: 26/19 – 16/8

FAULY: 21 – 19

TCH: Channels, Findura  Gudzič

TROJKY: 21/6 – 22/7