Handlovčania pod Tatrami so zdvihnutými hlavamiBasketbalová Slovakšport.tv extraliga mužov pokračovala zápasmi dvadsiateho kola, v ktorých sa žiadne prekvapenie nezrodilo a papieroví favoriti predzápasové prognózy potvrdili. Ich víťazstvá ale neboli s výnimkou majstrovského Interu, ktorý zotrel banskobystrický ŠKP 103:69 suverénne. Komárno, Nitra, či Svit sa o plný bodový zisk museli poriadne pobiť.
Komárňanský vicemajster v metropole Tekova prehrával prevažnú väčšinu zápasu a to dokonca až dvadsaťbodovým rozdielom, napokon však zverenci trénera Róna strhli vedenie na svoju stranu a po „utrpenom“ víťazstve 90:86 si z Levíc odviezli dva body. Nitrania sa na Spiši taktiež poriadne vytrápili a aj keď domácich zdolali 78:69, ich výkon príliš presvedčivý nebol. Pod Tatrami sa predstavil celok z Handlovej, ktorý vycestoval na stretnutie proti Iskre až bez piatich hráčov, napriek tomu siahali Hornonitrania ťahaní Mrvišom, Vojtekom a Gudzičom po víťazstve.

Iskra sa hneď v úvode dostala do vedenia 9:0 a zdalo sa, že sa pod Tatrami rysuje poriadny debakel. Handlovčania aj napriek výraznému oslabeniu mali na svojej strane fantastickú štvoricu Mrviš, Jozef Vojtek, Haviar a Gudzič. Najmä vďaka nim baníci nerezignovali a dali do stretnutia maximum. Prvé dejstvo mali síce pod kontrolou domáci basketbalisti, ktorí ho zvíťazili s prehľadom 26:10, no hostia sa s vysokou prehrou zmieriť v žiadnom prípade nechceli. Aj v druhej štvrtine mal ale jasne navrch Svit a svoj tlak s narastajúcim časom zvyšoval. V 18.minúte viedli Podtatranci po Channelsovom koši už dvadsaťbodovým rozdielom 30:10 a s Hornonitranmi to veľmi ružovo nevyzeralo. Ani za tohto stavu neboli zeleno-čierni s prehrou zmierení a nasadili agresívnu obranu, ktorej úspechom bolo presnejšie ofenzívne ťaženie. Do koša im začalo padať podstatne viac otvorených strieľ a domáci dostatočne nepokrývali trojkový oblúk, spoza ktorého sa strelecky presadzovali Vojtek a Gudzič. Handlovčanom sa ešte do prestávky podarilo znížiť dvadsaťbodový rozdiel na štyri body a do šatní odchádzali mužstvá za stavu 41:37. Za zmienku stojí, že všetkých 37 bodov baníkov nastrieľala trojica Mrviš, Vojtek a Gudzič.

Po prestávke impulz z konca prvej polovice Handlovčania nestratili a do domácich sa hneď v úvode tretej štvrtiny poriadne zahryzli. Zaskočení Sviťania nevedeli na bojovný prejav baníkov nájsť recept a aj keď si mierny náskok udržiavali, do výraznejšieho vedenia sa im dostať nedarilo. K trojici handlovských strelcov Mrviš, Vojtek a Gudzič sa postupne pridávali ďalší a v 28.minúte otočil skóre na 54:53 v prospech Handlovej trojkou Haviar. V týchto chvíľach neboli na palubovke Mrviš s Vojtekom, ktorí mali na svojom konte po štyri osobné chyby a tréner Smačko ich šetril na záver duelu. Napriek tomu svietil pred záverečným dejstvom na ukazovateli stav 60:58 a o víťazovi nebolo ani zďaleka rozhodnuté. V ňom si ale misky váh definitívne na svoju stranu naklonili domáci, ktorým sa podarilo získať si bezpečné vedenie. Minútu pred koncom utrpel nepríjemné zranenie pivot Vojtek a musel stretnutie so zlomeným nosom predčasne opustiť. Bez podkošovej opory inkasovali zverenci trénera Smačka desaťbodovú šnúru, ktorá rozhodla o víťazstve Svitu. Baníci ale opúšťali aj napriek prehre 70:81 sviťanskú Iskra Arénu so zdvihnutými hlavami, pretože s výrazne oklieštenou zostavou odovzdali pod košmi súpera úctyhodný a sympatický výkon.

Povedali po zápase:

Rudolf Jugo, tréner Iskry Svit:

„Dnes sme sa na vlastnej koži presvedčili, že vysoký náskok môžeme veľmi rýchlo stratiť, čo je negatívny jav našej hry. V úvode sme si dokázali vytvoriť až dvadsaťbodové vedenie, ktoré sme ale stratou koncentrácie a poľavením v defenzíve ešte rýchlejšie stratili. Druhú štvrtinu sme absolútne vypustili a dovolili sme Handlovčanom streliť jednoduché koše. Až dva razy sme museli otáčať stav vo svoj prospech a situáciu sme si tak úplne zbytočne skomplikovali. S týmto faktom spokojný nemôžem byť, no som rád, že sme sa o domáci triumf laxným prístupom nepripravili.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Pod Tatry sme pricestovali vo veľmi oklieštenej zostave. O víťazovi rozhodla kvalita domáceho celku, ktorá je žiaľ neporovnateľne vyššia. Napriek tomu chcem ale mojim zverencom poďakovať , pretože dnes sme nastúpili iba s jediným pivotom a veľkou túžbou po čo najlepšom výsledku sa moji chlapci postarali o to, že domov necestujem zahanbení. Práve naopak, pod košmi Iskra Arény sme zanechali z môjho pohľadu bojovný prejav. V súčasnosti nemáme ani jediného pivota, pretože Vojtek si v závere dnešného zápasu zlomil nos a v ďalšom kole nás čaká veľmi náročný duel proti Spišskej Novej Vsi.“

BODY ZA ISKRU: Jackson 26, McNeal 21, Channels 19, Findura 6, Jankovič 0 (Berkis 5, Hrkač 2, Novák 2, Židzik 0)

Tréner: R. Jugo

BODY ZA MBK: Gudzič 22, J. Vojtek 17, Mrviš 14, Haviar 7, Lehman 3 (P. Vojtek 7, Kiss 0, Mátych 0, Dolník 0)

Tréner: Ľ.Smačko

TH: 18/12 – 11/8

FAULY: 16 – 23

5 FAULOV:  Haviar (40.)

TROJKY: 21/5 – 20/8