Dramatický záver v rukách Miloša Djurišiča

MBK Handlová – Iskra Svit   68:65 (13:18, 18:14, 19:13, 18:20)

V 29.kole basketbalovej Slovakšport.tv extraligy mužov, hostili basketbalisti handlovského Baníka piaty celok tabuľky, Iskru Svit. Ten pricestoval do Handlovej zabojovať o prinavrátenie priebežnej štvrtej pozície, o ktorú prišiel iba po pondelkovej predohrávke a víťazstve Komárna nad Levicami. Handlovčania útočia na šiestu Banskú Bystricu a v prípade víťazstva, by sa policajtom priblížili na rozdiel jediného bodu. Napriek tomu, že sa baníkom v aktuálnom extraligovom ročníku nepodarilo nad Podtatrancami ani v jednom z troch duelov zvíťaziť, pred stretnutím boli v úlohe mierneho favorita práve oni.

Stretnutie ale začali s rešpektom a po necelých troch minútach prehrávali 0:6. V zapätí odišla hosťom streľba a nevedeli sa dlhé tri minúty  presadiť. Dali tak príležitosť Handlovej na zvrat. Domáci ponúknutú možnosť nevyužili a počas streleckej odmlky medveďov, dokázali zaznamenať iba päť bodov, ktorými znížili na 5:6. Svit zacítil šancu na úspech a v úvodnej desaťminútovke, ktorá skončila 13:18, nepustil zeleno-čiernych ani jediný raz do vedenia.

Bodový účet druhej štvrtiny otvoril dvoma bodmi Djurišič, no hostia si vedenie z prvého dejstva kontrolovali. V trinástej minúte viedli po trojbodovom zápise Channelsa už o deväť bodov, 26:17. Štyri minúty pred koncom prvej štvrťky strelil veľmi dôležitú trojku Mrviš, ktorou zaspatú Handlovú nakopol na vyššie obrátky. Domáci zlepšili obranu, boli aktívnejší smerom do koša a do polčasu sa im podarilo znížiť nepriaznivý stav na rozdiel bodu, 31:32.

Po prestávke naklonil misky váh na handlovskú stranu ďalšou úspešnou trojkou Mrviš a po dvadsiatich sekundách hry, Handlovčania po prvý raz viedli 34:32. V ďalšom priebehu sa celky striedali vo vedení, no tri minúty pred koncom tretej časti, bodoval spoza oblúka Vojtek a do konca periódy si baníci vytvorili päťbodové vedenie 50:45.

O všetkom rozhodla záverečná desaťminútovka. V jej úvode sa domáci piatimi bodmi Haviara ujali desaťbodového vedenia 55:45. V týchto okamihoch sa zdalo, že Handlovčania zobrali opraty zápasu pevne do svojich rúk, ale opak bol pravdou. Nasledovala trojminútová strelecká mizéria, ktorou ponúkli medveďom šancu na návrat do stretnutia. Tej sa Podtatranci chytili a znížili na 51:55. Dôležitý moment nastal v šiestej minúte tejto časti, kedy sa spoza trojkového oblúka trafil Channels a zeleno-čierni vyhrávali už iba rozdielom koša 59:57. Dráma ako z basketbalovej knihy sa začala písať dve minúty koncom zápasu. Školáckymi chybami domácich sa súper opäť ujal vedenia 63:61 a zverenci trénera Smačka si situáciu na palubovke poriadne skomplikovali. S nepriaznivým výsledkom nesúhlasil bojovne naladený Haviar a dvoma košmi v rade dostal svoj tím späť do dvojbodového vedenia 65:63. Dve sekundy pred koncom, stretnutie zdramatizoval hosťujúci pivot McNeal a vyrovnal na 65:65. Tréner Smačko siahol po oddychovom čase a v handlovskej športovej hale sa napätie dalo krájať. Po time oute sa stal hrdinom zápasu Černohorec Djurišič, ktorý po nacvičenom signály strelil spoza trojkového oblúka azda najdôležitejší kôš Handlovej v prebiehajúcom extraligovom ročníku a spečatil víťazstvo baníkov na 68:65.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Do stretnutia sme vstúpili veľmi nervózne a nedisciplinovane, čo súper využíval a v prvom polčase bol o krok vpredu. Tesne pred polčasovou prestávkou sme zagresívnili obranu a dokázali nepriaznivé bodové manko znížiť na rozdiel jedného bodu. Dôležitá bola tretia štvrtina, v ktorej sa zvykneme štandartne v každom zápase trápiť, no tentoraz sa nám v nej podarilo zvíťaziť o šesť bodov. O víťazovi sa rozhodlo v dramatickej záverečnej desaťminútovke, ktorú sme napokon zvládli lepšie práve my a dôležitou trojkou Djurišiča sa nám podarilo doviesť stretnutie do víťazného konca.“

Ján Drobný, prezident Iskry Svit:

„Dnes sme videli výborné stretnutie v skvelej atmosfére. Na oboch stranách bola veľká túžba po víťazstve, oba celky urobili pre úspech maximum. My sme podobne ako Handlová podali vysoko kvalitný a oduševnený výkon. O víťazovi rozhodovali maličkosti a kúsok basketbalového šťastia. To sa v závere priklonilo na stranu domácich a ja Handlovčanom k zaslúženému víťazstvu blahoželám.“

Body za MBK: Mrviš 13, Vuletič 11, Veličkovič 4, Štorcel 3, Gudzič 2 (Djurišič 12, J. Vojtek 12, Haviar 11, Ridzoň 0)

Tréner: Ľ. Smačko

Body za ISKRU: Channels 19, McNeal 17, Berkis 13, Jankovič 13, Findura 1 (Hrkač 2, Dratva 0)

Tréner: R. Jugo

TH: 9/7 – 12/8

FAULY: 21 – 13

TROJKY: 26/7– 27/9