MBK Handlová – Rieker Komárno  84:79 po predĺžení   (21:20, 16:12, 15:17, 20:23, 12:7)

FA8B9303

Včerajšie tri zápasy skompletizovali 35.kolo basketbalovej extraligy mužov. Spišiaci hostili pod svojimi košmi v stretnutí, v ktorom už o nič nešlo bratislavský Inter. Pozornosť sa upierala najmä na súboje o druhé a šieste miesto tabuľky. Prievidžania cestovali pod Zobor, kde nastúpili dve kolá pred koncom dlhodobej časti v priamej konfrontácií o druhú priečku, proti domácej Nitre. Handlová hostila vicemajstra z Komárna a oba celky mali taktiež o čo súperiť. Baníci bojovali o šieste miesto tabuľkového poradia, Komárno malo pred týmto zápolením ešte väčšiu motiváciu, pretože iba víťazstvom by svoje šance na zisk štvrtej pozície pred blížiacim sa play off, udržalo pri živote. Duel tak sľuboval divácky atraktívny basketbal. Hornonitranom mal pomôcť už aj americký rozohrávač Kevin Bridgewatters, no jeho posledný zamestnávateľ (tuniský Etoile Du Sahel), nestihol v potrebnom termíne Handlovčanom doručiť výstupný list a tak tento 173 centimetrov vysoký guard, sledoval stretnutie iba z hráčskej lavičky.

Začiatok zachytili lepšie hostia a po dvoch minútach viedli 5:1. Handlovčania sa ale včas spamätali a v polovici prvej časti vyrovnali na 10:10. Od tejto chvíle sa skóre prelínalo z jednej strany na druhú a už prvá štvrtina do bodky napĺňala predzápasové prognózy, ktoré sľubovali vyrovnaný priebeh. To potvrdzuje aj štvrtinový stav 21:20.

Od úvodu druhého dejstva mali mierne navrch domáci basketbalisti, ktorí sa v pätnástej minúte dostali do vedenia 27:22. Necelú minútu pred odchodom na veľkú prestávku, sa ale vicemajster zeleno-čiernym opäť priblížil na rozdiel bodu 30:31. Podobne ako v prvej štvrtine, aj v týchto momentoch obrana prevyšovala útok a práve precízna defenzíva v závere prvej dvadsaťminútovky, zabezpečila domácim polčasové vedenie 37:32.

Po prestávke vyrovnaná konfrontácia Handlovej s Komárnom pokračovala, no Smačkovci si mierne vedenie udržiavali. Minútu a pol pred koncom tretej periódy, hostia znížili zásluhou Bjelicu na 48:49. Do útoku ale zavelil okamžitou kontrou spoza trojkového oblúka Djurišič a pred poslednou štvrtinou svietil na ukazovateli stav 52:49.

Taktovku posledného dejstva prevzali do svojich rúk Hornonitrania a v jeho úvode súpera zaskočili trinásťbodovou šnúrou. Za stavu 66:51 sa zdalo, že sa domácim podarilo definitívne rozhodnúť o svojom triumfe a pohodlný náskok im stačilo kontrolovať. Zverenci skúseného lodivoda Františka Róna sa ale s prehrou zmieriť nemienili a záver stretnutia zobrali pod kontrolu práve oni. Handlovčanom odišla streľba, čo basketbalisti Riekeru okamžite trestali. Do konca riadneho hracieho času sa Handlovčanom priblížili na rozdiel koša 70:72 a premenené trestné hody  Bjelicu v samom závere, posunuli stretnutie za stavu 72:72 do predĺženia.

Do neho vkročili hostia trojkou Kovačeviča, no po troch minútach bolo opäť vyrovnané. Za stavu 77:77 zobrali opraty zápasu do svojich rúk domáci basketbalisti. Základom ich úspechu bolo zodpovedné premieňanie pokusov z čiary trestných hodov, ktoré bolo v predchádzajúcom dejstve paradoxne ich najväčšou slabinou. Práve „šestky“ rozhodli o triumfe Handlovej nad Komárnom 84:79. V poslednom kole sa Handlovčania predstavia v baníckom derby, na palubovke prievidzskej Nike Arény. V tomto duely pôjde obom celkom už iba o prestíž, pretože o ich umiestnení po dlhodobej časti sa definitívne rozhodlo už včera.

Body za Handlovú:  Djurišič 21(3), Haviar 14(4), Mrviš 12(1), Veličkovič 11, Vuletič 9, Vojtek 8, Štorcel 7(1), Ridzoň 2

Body za Komárno:  Bjelica 18(1), Kovačevič 15(5), Hall 14, Joyner 11, Bilič 8, Šoška 6(2), Marchyn 4, Kozlík 3(1)

Fauly:   25 – 27

TH:   33/21 – 19/14

Trojky:   27/9 – 27/9

Päť osobných chýb:  M.Kozlík, K.Bjelica, M.Kovačevič