BC Prievidza – MBK Handlová   75:49  (28:14, 20:18, 12:11, 15:16)

IMG_5979Dlhodobú časť basketbalovej extraligy mužov, zavŕšili basketbalisti handlovského Baníka pod košmi prievidzskej Nike Arény. Na v poradí už stoštvrté hornonitrianske derby ale budú chcieť Smačkovci čo najrýchlejšie zabudnúť. Domáci boli od prvej do poslednej sekundy jasne dominantnejším celkom a kvarteto vzájomných zápasov základnej časti, skompletizovali pohodlným víťazstvom 75:49. Handlovčania sa v tomto stretnutí museli zaobísť bez strelecky disponovaného Djurišiča, ktorý absentoval pre zranenie. Na súpiske baníkov sa však už objavil americký rozohrávač Kevin Bridgewatters a 204 centimetrov vysoký, srbský center Miroslav Radenkovič. Ten si svoju premiéru v handlovskom drese predstavoval úplne inak. Počas stretnutia si bolestivo zranil koleno a vážnosť tohto zranenia ukážu pondelkové vyšetrenia. Zo zápasu musel predčasne odísť aj Aleksandar Vuletič, ktorý si pri zlom dostúpení taktiež podvŕtol koleno. K nim sa pridal aj kapitán MBK Tomáš Mrviš. Ten si v piatkovom tréningu nešťastne vykĺbil prst na ľavej ruke a napriek tomu že do derby zápasu nastúpil, bolesť mu nedovolila dohrať ho do konca.

Prievidžania hneď v úvode vyrukovali agresívnou obranou a v útoku im od prvej sekundy vychádzalo prakticky všetko na čo siahli. Hostia sa pod prievidzský kôš dostávali iba sporadicky a strelecké pokusy zo stredných a väčších vzdialeností končili v rukách domácich. Pod štvrtinový stav 28:14 sa podpísal predovšetkým krídelník Brliť, ktorý troma trojkami v rade, regionálneho suseda poriadne zaskočil.

V druhom dejstve hostia svoj herný prejav výrazne zlepšili, napriek tomu naďalej diktovali tempo zápasu  zverenci trénera Krajnoviča. O návrat do stretnutia sa zo všetkých síl usilovali najmä bojovný Štorcel a pivot Vojtek, no ich snaha na päticu výborne hrajúcich Prievidžanov nestačila. Tí si pohodlné vedenie kontrolovali a na veľkú prestávku odchádzali so šestnásťbodovým náskokom 48:32.

V tretej perióde diváci strelecké hody nevideli a bola to najvyrovnanejšia časť zápasu. Domácim stačilo náskok z prvej štvrťky, aj po polčase iba kontrolovať. Na strane rezignovanej Handlovej si zaslúži obdiv krídelník Ridzoň, ktorý ani po úbytku síl a za nepriaznivého stavu zbrane neskladal. Zubami, nechtami sa snažil o zachovanie dôstojnosti svojho tímu a zastal prakticky každý post na palubovke. V týchto minútach prevládala obrana nad útokom, čo potvrdzuje štvrtinový stav 12:11.

Do posledného dejstva vstúpili zverenci trénera Smačka bez zranenej trojice Mrviš, Vuletič a Radenkovič. Záverečná desaťminútovka priniesla súboj lavičiek a stretnutie sa už iba dohrávalo. V prievidzskom hľadisku prevládala spokojnosť a dobrá nálada, kým v sektore handlovských divákov príliš dôvodov na radosť nebolo. Handlovskí basketbalisti zavŕšili základnú časť nelichotivou prehrou 49:75 a v prvom kole štvrťfinálových bojov play off vycestujú budúci piatok pod Tatry, kde ich privíta domáca Iskra Svit.

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič, tréner BC Prievidza:

„O našom víťazstve rozhodol výborný začiatok a to najmä v obrane. Znej plynuli rýchle protiútoky s úspešným zakončením. V ofenzíve sme navyše zodpovedne premieňali pokusy zo stredných a väčších vzdialeností. Vytvorenie pohodlného náskoku mi umožnilo šetriť kľúčových hráčov a dať príležitosť lavičke. Z pohľadu extraligovej tabuľky v tomto zápase o nič nešlo a to bol dôvod prečo sa dnešný derby zápas líšil od troch predchádzajúcich. Som rád, že sme základnú časť zavŕšili víťazstvom, ktoré utužilo dobrú atmosféru medzi hráčmi.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„V dnešnom stretnutí boli domáci lepší absolútne vo všetkých smeroch. Najmä agresivita, rýchlosť, komunikácia a obrovské herné nasadenie, im zabezpečilo zaslúžené víťazstvo. Veľmi ma ale trápi, že sa nám aj naďalej lepí smola na päty a dnes nemohli pre zranenie dohrať stretnutie až traja kľúčoví hráči. Nevieme si vysvetliť čím to je, no zrejme je nám to v tomto extraligovom ročníku súdené. Samozrejme na tieto skutočnosti sa v žiadnom prípade vyhovárať nechcem a dnešná prehra ma mrzí.“

Body za BC:  Klarič 17(1), Brliť 14(4), Batina 11(1), Harris 11, Podhorský 6, Guede 5(1), Jefferson 4, Plannthin 3(1), Jašš 2, Bíňovský 2

Body za MBK:  J.Vojtek 12, Veličkovič 7(1), Haviar 7(1), Bridgewatters 5, Mrviš 4(1), Štorcel 3(1), P.Vojtek 3, Radenkovič 3, Židzik 3, Vuletič 2

Fauly:   21 – 20

TH:   17/9 – 20/13

Trojky:   18/8 – 22/4

Technická chyba:  M.Jašš  –  K.Bridgewatters, V.Ridzoň

Rozhodovali:  Brziak, Tomašovič, Doušek