Bojovný výkon Handlovej na majstrovský Inter nestačilV predohrávanom stretnutí 25. kola extraligy, podľahli basketbalisti MBK Handlová na domácej palubovke Interu Bratislava 65:71. Baníkom ale bojovný a oduševnený výkon uprieť v žiadnom prípade nemožno. Mnohí priaznivci basketbalu, odchádzali po včerajšom zápase z handlovskej športovej haly spokojní a napriek neúspechu domáceho celku, vyprevádzali handlovských basketbalistov z palubovky veľkým a úprimným potleskom.

Majstrovský Inter prehral v uplynulom týždni dva zápasy v rade a tak na hornú Nitru pricestoval s jasným cieľom zvíťaziť. V prvej štvrtine to však vôbec podľa týchto ambícií nevyzeralo, domáci výborne bránili a prechádzali do rýchlych protiútokov, čo sa odzrkadlilo na štvrtinovom výsledku 18:13.

Aj v druhom dejstve začali Handlovčania lepšie a naznačili, že by sa im po druhý raz v prebiehajúcom extraligovom ročníku mohlo podariť zmazať papierové predpoklady majstra. V tejto perióde sa dostali domáci už do dvanásťbodového vedenia 31:19. Žlto-čierni sa ale desaťbodovou šnúrou vrátili späť do zápasu a po polčase svietil na ukazovateli stav 36:30.

Po zmene strán prepol majster na vyššie obrátky a domácim sa prestalo dariť. Baníkom úplne odišla streľba a to Inter okamžite trestal. Favoritovi sa nielen že podarilo vyrovnať na 39:39, no po katastrofálnom hernom prejave Baníkov, náskok natiahol na dvanásť bodov, 51:39. Handlovčania sa napriek hernému výpadku nechceli vzdať, naďalej bojovali a na konci tretej štvrtiny stiahli skóre na rozdiel šiestich bodov, 48:54.

V poslednej desaťminútovke sa baníci hnaní svojimi priaznivcami, pokúšali zvrátiť nepriaznivý stav, no ani bojovný výkon proti skúseným hráčom hostí nestačil. Líder priebežnej extraligovej tabuľky napokon v divácky atraktívnom stretnutí zvíťazil rozdielom šiestich bodov, 71:65.

Štvrtiny: 18:13, 18:17, 12:24, 17:17

MBK BANÍK: Veličkovič 16, Gudzič 12, Štorcel 8, J. Vojtek 6, Mrviš 3 (Haviar 13, Lehman 3, P. Vojtek 2, Ridzoň 2, Židzik 0) Tréner: Ľ. Smačko

BK INCHEBA BRATISLAVA: Williams 13, Bílik 12, Starosta 11, Graham 6, Baťka 6 (M. Rančík 12, Miloševič 6, Kuffa 4, Bulatovič 1) Tréner: O. Meleščenko

Ondrej Haviar, kapitán MBK Handlová:

„Prvý polčas sme začali dobre. Kvalitne sme bránili, padali nám otvorené strely a hrali sme rýchlo do protiútoku. V druhom polčase sa ale obraz hry zmenil, po ľahkých stratách sme dovolili súperovi poľahky skórovať, čo tak kvalitný celok ako Inter Bratislava v momente využil. Najmä v druhom polčase sme zahadzovali veľké množstvo streleckých pokusov, čo bolo kameňom úrazu dnešného neúspechu.“

Ľudovít Smačko, tréner MBK:

„Diváci dnes videli podľa môjho názoru dobrý a vyrovnaný basketbal, v ktorom sme dokázali v prvej polovici bojovným výkonom predčiť basketbalové kvality súpera a zvíťazili sme ho rozdielom šiestich bodov. Po veľkej prestávke sa Interu podarilo desaťbodovou šnúrou otočiť skóre vo svoj prospech. Hosťom sme aj napriek enormnej snahe nedokázali kontrovať, širšia lavička a vysoká kvalita majstra bola nad naše sily. Inter si zaslúžené víťazstvo ustrážil, no ja dnes svojim zverencom nemôžem vytknúť absolútne nič, pretože do dnešného stretnutia dali maximum, bili sa o každý milimeter palubovky a aj keď bola túžba po víťazstve z našej strany veľká, na silný Inter to dnes nestačilo. Našim chlapcom za predvedený výkon ďakujem.“

Oleg Meleščenko, tréner Interu:

„Dnes bolo pre nás dôležité po dvoch prehrách zvíťaziť, bez ohľadu na priebeh zápasu. Momentálne sa náš tím dostal do fázy, kedy je potrebné získať späť stratené sebavedomie. V Handlovej je to vždy veľmi ťažké, pretože jej hráči sa nevzdávajú za žiadneho výsledku a bojujú do absolútneho konca. Som veľmi nespokojný s tímovými štatistikami, v ktorých nás Handlovčania suverénne triumfli, či už v počte doskokov, alebo asistencií. Kým my sme zaznamenali v celom stretnutí iba tri asistencie, na strane domácich ich bolo až desať. Aj toto číslo o niečom hovorí a preto musíme nájsť správnu cestu, ktorou sa vrátime k výkonom, ktoré od svojich zverencov očakávam. Z trénerského hľadiska to bude veľmi náročné, no verím že sa mi to podarí a dnešné víťazstvo ma napriek spomínaným nedostatkom veľmi teší.“

Autor: Pavel Procner