Banícke derby v réžií PrievidzeVeľký basketbalový sviatok, alebo hornonitrianske, či banícke derby ! Aj takéto prívlastky niesol včerajší zápas deviateho kola, medzi handlovským Baníkom a jeho regionálnym, ale aj tabuľkovým susedom, BC Prievidzou. Pred zaplnenou handlovskou športovou halou sa ale očakávaná dráma nekonala a hostia si odniesli po pohodlnom víťazstve domov plný bodový zisk.

Úvod stretnutia zachytili lepšie domáci, ktorí sa už po minúte a pol ujali vedenia 6:0 a tréner Krajnovič siahal po prvom oddychovom čase. Po ňom prišla studená sprcha pre handlovských Baníkov, v podobe štrnásť bodovej šnúry, ktorou sa Prievidza dostala do vedenia 14:6 a od tohto momentu bola dominantnejším celkom. Prvú štvrtinu hostia zvíťazili 23:13 a zacítili šancu premiérového úspechu na palubovke súpera.

Druhé dejstvo sa nieslo vo vyrovnanom duchu, no domácim sa nepriaznivé bodové manko mazať nedarilo. Prievidžania ťažili najmä z výškovej prevahy a výborným doskokom si vytvárali množstvo streleckých príležitostí. Naopak handlovské strely končili košom iba sporadicky a ich nepresné pokusy hostia poľahky doskakovali. Po úvodnej dvadsaťminútovke svietil na ukazovateli stav 25:37.

Tretia štvrťka bola od začiatku v miernej réžií domáceho celku, no hostia si desaťbodové vedenie, vytvorené v prvej desaťminútovke s prehľadom strážili a na každý bodový zápis Handlovej dokázali úspešne kontrovať. Psychická pohoda a vyrovnanosť tímu bola na strane Prievidze, Handlovčania pôsobili naopak veľmi kŕčovito a ustráchane, aj keď snahu a bojovnosť im upierať nemožno. Túto periódu síce zvíťazili 13:12, no na dotiahnutie sa do tesnejšieho bodového závesu to nestačilo a do poslednej desaťminútovky vstupovali tímy za stavu 38:49.

Handlovčania sa nechceli s prehrou zmieriť a ani za nelichotivého stavu zbrane neskladali. Bodový účet záverečnej časti otváral trojkou Mrviš a dotiahol ňou svoj tím na rozdiel ôsmych bodov 41:49. Domáci mali ešte dostatok času na zvrat, ktorý ale Prievidžania nepripustili. Podobne ako v  predchádzajúcich troch dejstvách sa handlovskí baníci na každý kôš poriadne nadreli, Prievidza naďalej kontrovala s ľahkosťou a veľkou sebaistotou. S pribúdajúcimi minútami si domáci postupne uvedomovali, že to dnes jednoducho nejde a majú pred sebou lepšieho súpera. Basketbalisti z metropoly hornej Nitry si po štyridsiatich minútach odniesli z Handlovej suverénne víťazstvo 74:60 a vylepšili si vzájomné štatistiky derby zápasov, v ktorých majú s bilanciou 63/38 jasne navrch.

(13:23, 12:14, 13:12, 22:25)

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Náš vstup do stretnutia bol veľmi dobrý, hneď v úvode sme sa dostali do vedenia 6:0 a za tohto stavu som veril, že by sme dnes mohli podať dobrý a presvedčivý výkon, no žiaľ prišla prievidzská šnúra 14:0 a od tohto momentu bol súper až dokonca vo vedení. Nedokázali sme sa vysporiadať s agresivitou Prievidze, v útoku sme príliš dlho držali loptu a Prievidžania boli omnoho efektívnejší vo všetkých smeroch. Hostia boli po celý čas lepším celkom a zaslúžene zvíťazili.“

Krunoslav Krajnovič, tréner BC Prievidza:

„Náš hlavný základ úspechu spočíval v dobrej obrane, inkasovali sme celkom iba šesťdesiat bodov a to hovorí za všetko. Handlovčanom sme nedovoľovali presadzovať sa spod koša a boli prinútení nasilu strieľať spoza oblúka, kde dnes nebezpeční neboli. Naopak našim strelcom padli do koša dôležité strely a dodržiavaním taktických pokynov sme prestížny derby zápas priviedli do víťazného konca, čomu sa veľmi teším.“

Body za MBK Handlová: Mrviš 14, Štorcel 12, Savič 12, Gudzič 7, Veličkovič 3 (J. Vojtek 6, Haviar 5, Ridzoň 1)

Tréner: Ľ. Smačko

Body za BC Prievidza: Batina 23, Guede 10, Klarič 10, Jefferson 5, Lopičič 2 (Jašš 9, Brliť 7, Santee , Šturcel 2, Plannthin 0)

Tréner: K. Krajnovič

TH: 18/15 – 16/9

FAULY: 18 – 20

TROJKY: 24/7 – 24/9