102. Hornonitrianske derby v réžii BC PrievidzaV sobotu 7. decembra sa v rámci osemnásteho kola basketbalovej Slovaksport.tv extraligy odohrali tri zápasy. Svit v domácom prostredí porazil Nitru 84:46, Komárno suverénne zvíťazilo nad Spišskou Novou Vsou v pomere 100:70 a v 102. Hornonitrianskom derby porazili Prievidžania Handlovčanov 72:52. Štvrtý duel osemnásteho kola sa v dohrávke odohrá v nedeľu 8. decembra, keď budú Banskobystričania hostiť basketbalistov Levíc.

Najočakávanejším zápasom tohto kola bolo v poradí už 102. Hornonitrianske derby medzi Prievidzou a Handlovou. Stretnutie dvoch najväčších basketbalových rivalov sa začalo akciou „Lietajúce plyšáky“, keď fanúšikovia po prvom domácom koši nahádzali na palubovku plyšové zvieratká, ktoré ďalej poputujú deťom zo sociálne slabších rodín. Diváci si však na túto charitatívnu akciu museli počkať niečo cez dve minúty.

Po úvodnom rozskoku ktorý vyhrali domáci Prievidžania sa ani jednému mužstvu nepodarilo dostať loptu do koša a pripísať si prvé body. Úspešný bol až na začiatku tretej minúty domáci Dražen Klarič. Tomu o dva útoky neskôr oponoval Handlovčan Tomáš Mrviš, ktorý bol až do piatej minúty jediným strelcom hostí. Prvá štvrtina však bola pomerne vyrovnaná a domáci si väčší bodový náskok vypracovali až v jej samotnom závere. Po úvodnej desaťminútovke vyhrávali domáci Prievidžania o šesť bodov a do druhej štvrtiny sa vstupovalo za stavu 19:13.

Ďalšia perióda stretnutia bola takisto viac menej vyrovnaná, aj keď miernejšie navrch mali predsa len domáci basketbalisti. Tí dominovali prevažne pod košom, kde mali silovú prevahu, nakoľko Handlovčania proti Prievidzi nastúpili bez svojich dvoch srbských opôr – Nemanja Gudziča a Milovana Saviča. V priebehu druhej štvrtiny sa im ešte k tomu zranil aj Ľuboš Štorcel. Prievidžanom sa darilo svoj náskok postupne zvyšovať a v 19. minúte dokonca vyhrávali už o jedenásť bodov – 34:23. Handlovčanom sa dvojciferný náskok domácich ešte podarilo znížiť, aj keď iba na deväť bodov a po závere druhej desaťminútovky odchádzali mužstvá do šatní za stavu 34:25.

Po výmene strán pokračovali tímy v podobnej hre, ako aj v predchádzajúcich dvoch štvrtinách. Domácim sa úspešne darilo udržiavať si vedenie, avšak hostia z Handlovej im nedovolili bodový náskok navýšiť nad jedenásť bodov. Tretia štvrtina sa skončila za stavu 55:44 a mužstvá už čakala len posledná desaťminútovka zápasu. V záverečnej štvrtine však hostia akoby stratili už všetky sily a nádeje a zápas nechali čisto v rukách domáceho BC. Handlovčania strácali jednu loptu za druhou a útoky sa im nedarili podľa ich predstáv, zatiaľ čo si Prievidza minútu po minúte svoj bodový náskok zväčšovala. Po záverečnom klaksóne na tabuli svietil záverečný výsledok 72:52 a BC Prievidza tak v 102. Hornonitrianskom derby po druhýkrát v tejto sezóne zdolal  svojho rivala spoza kopca.

Povedali po zápase:

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová:

„Tak s tým tímom, ktorý máme si myslím, že sme sa skoro trištvrte zápasu celkom slušne držali. Hrali sme bez Saviča a Gudziča,  v druhej štvrtine sa nám zranil ešte aj Štorcel a zostal nám len jeden pivot. Napriek tomu si myslím, že na to, v akom zložení sme hrali, sme predviedli celkom slušný výkon.“

Krunosalv Krajnovič, tréner BC Prievidza:

„Myslím si, že pre divákov to nebol veľmi pekný basketbal. My sme sa trápili tri štvrtiny a tú poslednú sme trošku rozhodli po jednom time-oute, keď som povedal, že musíme pritvrdiť. Bolo dosť ťažké hrať proti mužstvu, ktoré malo iba jedného pivota, nakoľko potom hrali o niečo agresívnejšie. Celkovo si však myslím, že zápas bol dosť slabý.“

Štvrtiny:  19:13, 15:21, 21:19, 18:8

Fauly:   19 – 21

TH:   18/11 – 20/11

Trojky:   18/3 – 16/3

Päť osobných chýb:  J. Vojtek (37.min.)

Body za Prievidzu: Jašš 15, Klarič 12, Santee 12, Batina 9 (1), Jefferson 6, Briliť 6 (1), Planntih 4, Guede 3, Biňovský 3, Šturcel 2

Tréner K. Krajnovič

Body za Hanldovú: Mrviš 16 (2), J. Vojtek 11, Veličkovič 9 (1), Lehman 8, Haviar 6, P. Vojtek 2